„Pravdu povediac, keď som predával lístky a ampliónom vyzýval ľudí, aby prišli demonštrovať, rozmýšľal som, o čo nám vlastne ide, veď v Iraku už je viac-menej po vojne,“ hovorí Jack Sukuvare z brightonskej University of Sussex. „Myslím si, že chceme hlavne vyjadriť hnev, že Blair pozval Busha a prejavuje mu takú podporu, napriek tomu, že väčšina obyvateľov bola proti jeho politike.“
Protesty organizuje koalícia Zastavte vojnu. Zastrešuje vyše stovky mimovládnych organizácií, ktoré pôsobia aj na univerzitách a v spolupráci so študentskou úniou zabezpečovali účasť na demonštrácii.
Mnohí majú rozdielne predstavy, čo ďalej v Iraku. „Dnes by bolo prakticky nemožné a nespravodlivé, aby ho spojenecké vojská okamžite opustili,“ tvrdí David Stanley z Brightonu. Naopak, Richard Mullin zo skupiny socialistických študentov si myslí, že práve to by mala byť hlavná požiadavka demonštrantov: „Naša krajina má obrovské problémy v školstve, vo verejnej doprave, a predsa vyhadzuje milióny na okupáciu Iraku. To je silný podnet na mobilizáciu ľudí za jej okamžité skončenie.“ Jeho spoločníkom sa nepáči ani predstava amerických ziskov. „Len čo sa ich firmy dostanú k rope, už bude jedno, akú formu má iracká vláda,“ hovorí Thomas House zo Sussexu.
Akcie chystajú aj radikálni anarchisti, tvrdí Kate Tiegelhaltir z Cambridge, ktorá sa práve vrátila z Európskeho sociálneho fóra v Paríži: „Pre možné zásahy polície nechceli dopredu avizovať, čo pripravujú, ale potvrdili, že to budú násilnejšie prejavy - to už však nebude pod štítom našej organizácie.“
Aktivisti zo skupiny Zastavte vojnu niekoľko týždňov rokovali s príslušníkmi Scotland Yardu o trase protestného sprievodu. Aby sa polícia aspoň sčasti vyhla konfrontácii, povolila demonštrantom prístup aj do zón, ktoré žiadal Washington úplne uzavrieť. Záverečný „ceremoniál“ bude na Trafalgarskom námestí: zvrhnú tam obrovskú maketu Busha - ako symbol pádu Husjanovej sochy v Bagdade.
Niektorí študenti tvrdia, že účastníkom ide skôr o zážitok: „Mnoho mojich známych sa chodí na také akcie len zabaviť. O vojne v Iraku vedia málo,“ hovorí brightonská študentka Veena Mapava. Aktivisti z University of Sussex nesúhlasia: „Prečo by cestovali zo všetkých kútov krajiny aj zo zahraničia a hodiny stáli vonku v chladnom počasí? Väčšina ľudí učite vie, prečo to robí.“ PRE SME - LUCIA KUBOŠOVÁ, Brighton