BRATISLAVA – Na slovenskom devízovom trhu sa točí neporovnateľne menej peňazí ako vo svetových finančných centrách, ale aj tak ide o zaujímavé sumy. Podľa posledných zverejnených čísel sa denne obchoduje s devízami za zhruba 60 milárd korún v dvoch stovkách transakcií. K podobnému prípadu ako na Wall Street nedošlo.
Aj obchodníci u nás sledovali, čo sa deje. „Ale zatiaľ nie je jasné, čo sa presne stalo,“ povedala šéfka dílingu Slovenskej sporiteľne Anna Glasová.
Na dílingu ide o veľké peniaze, a tak banka investuje do informačného systému, v ktorom sleduje, čo kto kupuje a predáva. „V reálnom čase vidíme, čo naši díleri robia,“ hovorí Glasová. Ak sú podozrenia, môžu sa vrátiť k záznamom, pretože všetko sa zaznamenáva.
Na dílingu nie sú iba obchodníci s devízami. „Je rozdelený na základné oblasti. Jedna skupina obchoduje na devízovom trhu, ďalšia na peňažnom, iná na kapitálovom,“ vysvetľuje Glasová. Napríklad na peňažnom trhu sa obchoduje s úložkami, štátnymi pokladničnými poukážkami a inými nástrojmi.
Ani jeden díler nemá úplne voľnú ruku. „Majú stanovené limity: s akými nástrojmi, v akých menách, objemoch a akých splatnostiach môžu obchodovať, akú maximálnu celkovú otvorenú pozíciu môžu držať,“ dodala Glasová. Každý obchod prechádza viacerými stupňami kontroly.
Tak ako vo svete ani slovenské zákony devízový trh príliš neregulujú. Obchodovanie s menami je často založené na špekuláciách. Už dlho sa hovorí napríklad o tom, že niekto na našom trhu vopred pozná štatistiku zahraničného obchodu. Jeho vývoj patrí k číslam, ktoré majú na kurz koruny najväčší vplyv, a kto ich vie skôr ako ostatní, môže na tom zarobiť.
(bro)