
Prívrženci maďarskej krajnej pravice demonštrujú pred budovou verejnoprávnej televízie, kde práve zrušili posledný z ich obľúbených programov. FOTO – MIKLÓS TEKNŐS, NÉPSZABADSÁG
(ktoré im v dobách vzostupu nijako neprekážalo) a začali zakladať alternatívne zoskupenia. Všetky vrátane MIÉP-u sú v prieskumoch hlboko pod päťpercentnou hranicou voliteľnosti.
Zhruba 5 až 10 percent maďarských voličov, sympatizantov extrémistických pravicových názorov, tak na čas osirelo.
Od konca minulého mesiaca však existuje nová strana, pripravená prevziať voličov MIÉP-u. Volá sa A Jobbik Magyarországért Mozgalom (Hnutie za lepšie Maďarsko), krátko Jobbik, pričom toto slovo okrem lepšieho v maďarčine znamená aj pravicovejší.
Väčšina lídrov Jobbik-u začala svoju politickú dráhu v MIÉP-e, od ktorého sa však snažia odlíšiť. Jobbik charakterizujú ako radikálne národnú a kresťanskú stranu. „Čo sa týka štýlu, snažíme sa byť pragmatickí. Agresivita MIÉP-u je kontraproduktívna,“ hovorí podpredseda Gábor Vona. Dištancujú sa napríklad od rasizmu a antisemitizmu, stálej agendy MIÉP-u.
Je to však naozaj iba rozdiel v štýle, a nie v názoroch. Iný podpredseda strany Ervin Nagy sa na ustanovujúcom zjazde zasadzoval za to, aby sa na maďarských školách vyučovalo aj dielo autorov, ktorí sú pre sympatie k fašizmu považovaní za problematických. Naopak, by sa podľa neho nemal učiť „maďarstvu cudzí Imre Kertész“. To je jasná narážka na „neprijateľný“ židovský pôvod jediného maďarského nositeľa Nobelovej ceny za literatúru.
Ide však aj o viac než iba nahradenie MIÉP-u. Azda najväčší úžitok zo vzniku „prijateľnejšej“ krajne pravicovej strany môže mať rozhodujúca sila opozície Fidesz. Jeho lídri nakoniec predsa len pochopili, že nemôžu zároveň priťahovať stredových aj extrémistických voličov. Heslá oslovujúce jedných odrádzajú druhých a naopak.
Voľby však tiež ukázali, že oba voličské tábory – ľavicovo-liberálny a národniarsko-konzervatívny – majú zhruba vyrovnanú voličskú základňu. O výsledku volieb môžu rozhodovať jedno-dve percentá voličov.
Fidesz sa dnes opäť snaží orientovať viac do stredu, na volebné víťazstvo teda potrebuje spojenca, ktorý dodá extrémistické hlasy.
Preto sa nemožno čudovať, že Jobbik podozrievajú, že jeho vznik je iba taktickým ťahom Fideszu. Ale to predstavitelia strany jednoznačne popierajú. Fidesz podľa nich stále nedokázal opustiť svoje liberálne korene a jeho boj za národné záujmy nie je úprimný.
Podľa predsedu Jobbiku Dávida Kovácsa sa to prejavuje napríklad tým, že Orbánova strana podporuje vstup Maďarska do Európskej únie a posluhuje americkej zahraničnej politike.