Brusel 18. novembra (TASR) USA si želajú "zjednotenú a rozšírenú Európsku úniu, ktorá môže hrať svoju plnú úlohu" vo svete. V Bruseli to dnes vyhlásil americký minister zahraničných vecí Colin Powell, ktorý rokoval so šéfmi diplomacií európskej dvadsaťpäťky.
Ministri sa na pracovnom obede snažili o zblíženie často veľmi rozdielnych postojov medzi EÚ a USA. Washington v minulosti viackrát vyjadril obavy nad plánovanou európskou obranou, rozdiely sa prejavili tiež v irackej kríze, rozdielny je postoj k Iránu, medzi EÚ a USA existuje viacero obchodných sporov.
Podľa vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu sú však po dnešnej schôdzke vzťahy medzi oboma veľmocami lepšie ako boli pred ňou.
Podobný pocit mal aj slovenský minister zahraničia Eduard Kukan. "Jedna takáto schôdzka nemôže odstrániť všetky mráčiky z transatlantickej oblohy, ale určite niektoré z nich odstránila," hodnotil rokovanie.
Hoci nie všetky otázky sa vyriešili, "spôsob, akým sa rokovalo, naozaj posilnil vedomie, že skôr spolupráca ako nejaké súťaženie alebo rivalita je na prospech oboch partnerov," povedal Kukan novinárom.
Powell európskych ministrov ubezpečil, že Spojené štáty "podporujú všetky iniciatívy smerujúce k zvýšeniu európskych bezpečnostných kapacít", vymenoval však oblasti, kde má Washington obavy.
Podľa Kukana išlo o vlastné plánovanie obranných kapacít EÚ, ktoré by šlo nad rámec dohody únie s NATO (Berlin Plus), nejasnosti okolo štruktúrovanej obrany a klauzuly vzájomnej obrany v návrhu európskej ústavy.
Šéf slovenskej diplomacie si myslí, že Powell odišiel z Bruselu ubezpečený. Vo svojom vystúpení americký minister povedal, že hoci môže dochádzať k situáciám, keď názory na niektoré otázky nebudú rovnaké, USA nebudú nijako zasahovať do vecí, ktoré robí EÚ za predpokladu, že NATO ostane základným kameňom transatlantických vzťahov.
"A takéto ubezpečenie dostal zo všetkých strán, aj zo strany francúzskeho ministra," zdôraznil Kukan. Práve Francúzsko patrí k najväčším stúpencom európskej obrannej politiky a netajilo sa zámermi vybudovať plánovacie a veliteľské stredisko nezávislé od NATO.
Rozdielne postoje zaujali ministri EÚ a Powell k otázke jadrového programu Iránu. Washingtonu sa nezdá Britániou, Nemeckom a Francúzskom navrhovaná rezolúcia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu dostatočná (MAAE) a hoci Irán vykročil správnym smerom, USA zatiaľ nie sú spokojné.
Dvadsaťpäťka zasa Powella upozornila, ako citlivo európska verejnosť vníma zadržiavanie zajatcov z vojny v Afganistane na americkej základni Guantánamo na Kube. Powell podľa vlastných slov toto veľmi silné posolstvo odovzdá vo Washingtone.
Po rokovaniach v Bruseli sa Powell v Londýne pripojí k americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi.
(spravodajca TASR Robert Sermek) np
Upozornenie: Medzinárodná redakcia TASR vydá k správe zvukový záznam