Štrasburg/Brusel 18. novembra (TASR) Zabezpečiť úspešné dokončenie rozšírenia EÚ o desať nových krajín, vrátane Slovenska, a pripraviť pôdu pre schválenie nového finančného rámca únie na obdobie po roku 2006 sú hlavné priority pracovného programu Európskej komisie pre budúci rok.
K nim dnes predseda EK Romano Prodi pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu zdôraznil potrebu posilňovať stabilitu založenú na dobrých vzťahoch EÚ so susedmi a urýchliť hospodársky rast a plnenie cieľov tzv. lisabonského procesu, pomocou ktorého sa chce EÚ stať do roku 2010 najvýkonnejšou svetovou ekonomikou.
Rok 2004 bude podľa Prodiho spojený s významnými zmenami v EÚ: 1. mája 2004 sa k pätnástke pripojí desať nových krajín, v júni sa uskutočnia voľby do EP, 31. októbra sa skončí mandát súčasnej EK. Bude to rok výziev, veľkých noviniek a obrovského úsilia, povedal Prodi poslancom.
Okrem týchto udalostí spomenul tiež podpis a začiatok ratifikácie prvej európskej ústavy, ktorú by do konca tohto roka mala dohodnúť medzivládna konferencia.
V tejto súvislosti opäť obhajoval požiadavku, aby v EK mali aj po roku 2009 všetky členské krajiny po jednom komisárovi. Návrh ústavy totiž počíta len s 15 plnoprávnymi komisármi, ostatní by nemohli hlasovať.
Mnohí tvrdia, že komisia s 25 alebo 30 komisármi by bola nefunkčná. Ja som presvedčený, že ak komisia bude mať 25 alebo 30 členov, môže fungovať veľmi dobre, povedal Prodi. Podľa neho efektívnosť EK nezávisí od jej veľkosti, ale od organizácie práce a od spôsobu, akým využíva svoje zdroje.
Prodi pripomenul, že únia si na vlastnej koži vyskúša, ako veľká komisia funguje. Od 1. mája do konca októbra 2004 v nej totiž bude pôsobiť desať komisárov z nových členských krajín, takže exekutíva EÚ bude pozostávať z 30 členov.
Na margo začatej diskusie o budúcom finančnom rámci EÚ po roku 2006 Prodi poznamenal, že únia musí mať na pamäti niekoľko priorít: mier, udržateľný rozvoj, solidaritu bohatých s chudobnými a slobodu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel