Asi dve hodiny zbierali odborári podpisy v sobotu aj v Trenčíne. K zhromaždeným občanom prehovorila odborárka, ktorá okrem Dzurindovej vlády kritizovala Zákonník práce. Ľudia hárky podpisovali väčšinou bez komentára. Okolo poludnia zostali pri stolíku už iba organizátori. Tvrdili, že sa im podarilo vyzbierať asi 400 podpisov. FOTO TASR – RADOVAN STOKLASA
BRATISLAVA – V sobotu začali odborári zbierať podpisy za vyhlásenia referenda o predčasných voľbách. Na námestiach krajských miest sa objavili hlúčiky ľudí, plastové stolíky s petičnými hárkami, odborári aj opoziční politici. Vedenie Smeru podpísalo hárky ešte v piatok pred televíznymi štábmi a fotografmi, komunisti v sobotu. Slovne podporujú odborárov aj politici HZDS.
„Ide o najprirodzenejší postoj politickej strany, ktorá je v dôslednej opozícii proti krajne pravicovej vláde Mikuláša Dzurindu,“ píše sa vo vyhlásení Smeru, ktorý chce nazbierať 100-tisíc podpisov a na túto akciu vyčlenil 600-tisíc korún.
K zbieraniu podpisov sa aktívne pridali aj KSS a SDĽ. Komunisti počítajú s výdavkami zhruba 150-tisíc korún.
Ak sa podarí zozbierať aspoň 350-tisíc podpisov a otázka bude v súlade s ústavou, prezident musí referendum vyhlásiť. Doteraz bolo na Slovensku platné jediné referendum (o vstupe do Európskej únie).
Aj v prípade, že by bolo referendum platné a občania by sa vyslovili za predčasné voľby, museli by ich odhlasovať poslanci v parlamente. Koaliční politici sú zatiaľ pokojní.
„Nepodporujeme ani petíciu, ani predčasné voľby. Chceme naplniť vládny program,“ hovorí poslanec SMK Árpád Duka-Zolyómi.
Poslanec SDKÚ Roman Vavrík si nemyslí, že referendum bude úspešné. K prípadnému hlasovaniu v parlamente sa vyjadrí až keby „náhodou“ úspešné bolo. „Je to demagógia aj pána Fica a ľavicových strán.“
„Je to destabilizujúca, deštruktívna akcia,“ tvrdí Jirko Malchárek z ANO.
Otázka na petícii znie: „Ste za to, aby poslanci Národnej rady prijali ústavný zákon o skrátení III. volebného obdobia NR SR tak, aby sa voľby konali v roku 2004?“ Odborári chcú podpisy nazbierať do mesiaca. V sobotu ich mali niekoľko tisíc.
Schuster chce povýšiť referendum nad parlament
BRATISLAVA – Prezident Schuster ešte v októbri povedal, že referendum by sa malo „povýšiť“ nad parlament. Podľa neho by rozhodnutie z všeľudového hlasovania malo byť pre poslancov záväzné.
Prehodnotenie ústavy by uvítal aj jeden z autorov jej poslednej novely, právnik Ladislav Orosz. Je za zavedenie sankcie, ktorá umožní rozpustiť parlament, ak by nerešpektoval rozhodnutie prijaté v referende. Podľa Orosza je však výsledok referenda pre poslancov záväzný aj dnes. V tom sa s ním zhoduje aj predseda Ústavnoprávneho výboru parlamentu Ján Drgonec. Ústava hovorí, že štátna moc pochádza od občanov a ústavné orgány by teda mali rešpektovať rozhodnutie, ktoré odhlasujú občania v referende, povedal Orosz. Ústava hovorí aj to, že poslanec hlasuje podľa svojho svedomia.
Drgonec pripúšťa, že zmena ústavy, ktorá by „po lopate“ charakterizovala referendum a striktne vymedzovala záväzky, ktoré z neho plynú, by bola prospešná.
Odlišný názor má člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Miroslav Abelovský, podľa neho by záväzné hlasovanie bolo popretím princípov parlamentnej demokracie. (tasr, rf)
Odborár: V Bratislave to už tak býva
„Trochu zahrám,“ bezdomovec Jano vytiahol na bratislavskom Námestí SNP z igelitky harmoniku a ozvalo sa pár tónov. Zberači podpisov sa usmiali a ruky si pred chladom schovali do vreciek. Pred nimi stáli tri plastové stolíky, na nich hárky s desiatkami podpisov.
„Lebo s tým absolútne súhlasím,“ odpovedala pani s dikciou podobnou bývalej poslankyni HZDS Kataríne Tóthovej, na otázku Českej televízie, prečo sa podpísala.
Viceprezident Konfederácie odborových zväzov Igor Lenský si prešiel rukou po kovbojskom klobúku, ktorý ladil s kovbojskými svetlými čižmami a country hudbou z odborárskych reproduktorov, a mykol plecami: „V Bratislave to už tak býva.“ Na míting, ktorý začal podpisovú akciu za referendum na zhodenie Dzurindovej vlády, prišlo asi štyridsať starších ľudí.
O desiatej, keď sa mal míting začať, bolo na námestí aj s odborármi, komunistickými poslancami a aktivistami SDĽ dvadsaťtri ľudí. Do mikrofónu začal Lenský hovoriť o pol jedenástej. Keď na vládu ponadávali viacerí, pustili zasa hudbu.
Medzičasom sa redaktorka televízie Lenského opýtala, či mu neprekáža, že na referendum treba minúť desiatky až stovky miliónov a možno nebude úspešné. Použil tradičnú odpoveď organizátorov protestných referend – už sa premrhalo toľko peňazí, že ak sa nejaké minú na akt demokracie, nebude ich škoda.
Priebežne sa pri stolíkoch, o ktoré boli opreté transparenty typu „Dosť bolo zdierania, SDĽ je na strane občana“, zastavovali desiatky zväčša dôchodcov. Niektorí sa pri stolíkoch s hárkami zoznamovali. Tak, ako debatujúca štvorčlenná skupinka – traja antidzurindovci, jeden neutrálny. Krotil nadávky nových kamarátov, čím ich rozpaľoval ešte viac.
O pol dvanástej boli okrem zberačov podpisov všetci preč. O dvanástej prišlo malé červené auto, zberači zložili stolíky a námestie ostalo prázdne. (rf)
V Košiciach pomáhal pri zbieraní podpisov aj zajac
V Košiciach zbierali podpisy pred Ústavným súdom. Okrem prezidenta KOZ Ivana Saktora prišli aj krajskí funcionári KSS, Smeru a SDĽ. Kulisu oficiálnym rečníkom robili členovia divadelného súboru Moldavan z Moldavy nad Bodvou. Najväčšiu pozornosť vyvolala alegória vlády, symbolizovaná smrtkou na bicykli s veľkým plyšovým zajacom. FOTO TASR – SVÄTOPLUK PÍSECKÝ Párik dôchodcov, bezdomovec na zemi, žobrajúca nezamestnaná, robotník s lopatou či učiteľ v zodratom kabáte tvorili v sobotu predpoludním v Košiciach „živý obraz obyvateľov Slovenska“ podľa odborárskych predstáv. Vládu predstavovala smrtka na bicykli s veľkým ružovým zajacom, ktorému z úst trčala dvadsaťkorunáčka.
„Chcem takého zaja,“ kričalo dievčatko sediace na krku otca. „Po novembri bolo treba všetkých komunistov pozatvárať a bol by pokoj. Vtedy zaliezli ako krysy a teraz sa hrajú na spasiteľov. Je to primitívna demagógia,“ rozčuľoval sa Peter Kožuško a radšej ťahal dcérku preč.
„Na Slovensku pätnásť rokov úspešne budujeme zhnitý kapitalizmus. Je v našich silách, aby sme to zastavili,“ zápalisto rečnil z provizórnej tribúny na historickej studni šéf komunistov v Košickom kraji Ján Karap, ktorý by rád kandidoval na prezidenta. Divadelníci z Moldavy nad Bodvou ho chvíľami museli pridržiavať, aby z múrika nespadol. Prišla aj krajská šéfka Smeru Monika Smolková, strana chce podľa nej vyzbierať v kraji 20-tisíc podpisov.
„Na Slovensku máme vládu cigánov. Cigáni by mali z vlády odísť,“ burcoval asi 200 Košičanov krajský šéf SDĽ a bývalý poslanec Ľubomír Andrassy, za čo si vyslúžil potlesk. Len trojica rómskych spevákov, čo pred mítingom spievali pieseň Júlia si čarovná, nebola nadšená.
„Budeme hľadať takých mocipánov, ktorí si budú ctiť a vážiť, že boli do funkcií zvolení a budú slúžiť ľudu tejto krajiny,“ dodal odborársky predák Ivan Saktor.
„Pravda! V roku 1998 som aj ja kričal: Dosť bolo Mečiara a volil som Dzurindu. Teraz tvrdím: Dosť bolo Dzurindu, ale koho budem voliť, ani len netuším,“ hovorí nezamestnaný Ján Hronský.
Za necelé tri hodiny zozbierali odborári okolo 1000 podpisov.