Zamestnanci ministerstva školstva totiž akosi nevedia prepísať Milénium do podoby nového školského zákona. Jeho autorom už ponúkli tri verzie, poslednú minulý týždeň. „Návrh zákona, ktorý má dvesto strán, sme dostali 14 hodín predtým, ako sme mali podať svoje pripomienky,“ hovorí jeden zo spoluatorov Milénia Miron Zelina a dodáva, že on aj ostatní spoluautori majú k návrhu viacero pripomienok. „Myslíme si, že posledná verzia je o niečo horšia ako predchádzajúce,“ konštatuje Zelina.
Verejnosť, najmä mimovládne združenia, už bijú na poplach. „Ak sa ministerstvo nespamätá a nezačne solídne komunikovať s odbornou verejnosťou, ktorá chce prispieť k tomu, aby sme mali kvalitný zákon – a na rozdiel od ministerstva ten potenciál má – opäť to bude reforma, ktorá sa buď nezačne, alebo sa ani nepodarí,“ myslí si Šarlota Pufflerová zo združenia Občan a demokracia.
Kritizuje aj postup ministerstva školstva, ktorý nazvala „nezákonným, nekorektným a krátkozrakým“. Ministerstvo je totiž zo zákona povinné oboznámiť odbornú aj laickú verejnosť s navrhovaným znením zákona a vyvolať k nemu širšiu diskusiu.
Robí však pravý opak. Na výzvu združenia, aby verejnosti sprístupnilo návrh legislatívneho zámeru školského zákona, vôbec nereagovalo. Združenie Občan a demokracia preto zvažuje podať žalobu na ministerstvo školstva na Najvyššom súde pre porušenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Širšej diskusii sa minister vyhne aj iným, rovnako nekorektným spôsobom: Návrh nového školského zákona chce verejnosti sprístupniť 21. novembra. A ľudia majú len tri dni na to, aby sa k nemu vyjadrili.
„Urobilo sa menej, ako sa mohlo,“ sklamane hovorí Miron Zelina, hoci chváli proces decentralizácie, nový zákon o financovaní škôl a novú maturitnú skúšku. „Kurikulárna rada bola vymenovaná, ale nezasadá. A ministerstvo nevie pripraviť školský zákon – stále je to len zákon o inštitúcii, a nie o dieťati.“ SOŇA REBROVÁ