Podľa konštantnej judikatúry Európskeho súdneho dvora je šport nielen zábavou, ale za istých podmienok komerčnou činnosťou, ktorú vykonávajú profesionálni športovci ako zamestnanci klubu. Ten má postavenie obchodnej spoločnosti. Riešené spory vznikajú z porušenia pravidiel hry, spojenej s výkonom športovej činnosti. Výrok disciplinárnej komisie je následok porušenia normy.Od prvého kopnutia do lopty sa museli stanoviť pravidlá. Futbal je výbušná hra a vášne krotí rozhodca. Nestačí to však všetko stihnúť na trávniku so žltými a červenými kartami. Dodatočne prípady riešia a tresty vynášajú disciplinárne komisie.
Ako sa správajú previnilci pred disciplinárnou komisiou, aké sú najčastejšie priestupky, najvyššie tresty? Aký je najprísnejší, najtvrdší trest? Pomáha prevychovať previnilca?
Na túto tému sme sa zhovárali s predsedami disciplinárnych komisií českého a slovenského futbalového zväzu. Zhodou okolností sú obaja rodáci zo Slovenska. Alexander Károlyi, predseda Disciplinárnej komisie Česko-moravského futbalového zväzu je rodák z Podlužian a dlhé roky viedol federálnu československú disciplinárnu komisiu. Štefan Kridla je z Ľubiše a na čele disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu je od roku 1993.
Alexander Károlyi: Represia nie je riešením
Aký najzložitejší prípad ste riešili?
„Štatistici zrátali, že vo funkcii predsedu komisie som riešil viac ako 10 000 prípadov a zhruba ďalších 8000 za obdobie, keď som bol členom disciplinárky. Vybrať z tohto množstva najzložitejší nie je až také jednoduché, pretože všetky majú svoje špecifiká, zložitosti a udiali sa v rôznych časových obdobiach. Preto by som na orientáciu uviedol napríklad ‘emigráciu‘ československých reprezentantov a hráčov Slavie Praha Luboša Kubíka a Iva Knoflíčka, dopingový prípad Milana Poštulku a Rostislava Prokopa z Drnovíc, nešportové prejavy trénerov Uličného, Cipra, Dobiaša či Hřebíka, alebo v dejinách futbalu ojedinelý prípad rozhodcu Jana Obajdina. Ten sa v korešpondencii vydával za najvyšších predstaviteľov ČMFS a bez ich vedomia a ich menom komunikoval s predstaviteľmi FIFA a UEFA. Čerstvý je prípad inzultácie asistenta hlavného rozhodcu Ladislava Talpu z derby Bohemians – Sparta na jar tohto roku.“
S ktorým hráčom alebo funkcionárom ste mali najväčšie problémy?
„Nenazýval by som disciplinárne konanie ako problémové, pretože chápem, že druhá strana používa všetky metódy a argumenty, aby dostala čo najnižší trest. Treba si uvedomiť, že väčšinou je pod tlakom akcionárov, priaznivcov, verejnosti a médií a môžu byť aj prípady, že sa môže cítiť právom poškodená verdiktom rozhodcu. Z plejády mien uviesť konkrétne by preto bolo subjektívne.“
A najhumornejší zážitok?
„Na konci 70. rokov sme prerokúvali tzv. ‘dvojaký prestup‘ československého dorasteneckého reprezentanta, ktorý bol veľkým talentom nášho futbalu, Miloša Mejtského z Hradca Králové do Slavie Praha. Hradec chcel prestupu zamedziť, a preto donútil hráča, aby podpísal ešte jeden prestup do Malšovej Lhoty, hrajúcej okresnú súťaž, čím sa podľa vtedajšieho poriadku stal prestup neplatný. Na otázku disciplinárky zástupcovi Malšovej Lhoty či mu nebolo podozrivé, že vychádzajúca hviezda chce hrať u nich okresnú súťaž, odpovedal, že nie a na ďalšiu otázku, či by mu nebolo čudné, keby u neho zazvonil napr. Panenka, Dobiaš, Masný či Nehoda, odpovedal, že v žiadnom prípade, lebo ich je málo a berú každého!“
Aký najvyšší trest ste udelili?
„Podľa nášho disciplinárneho poriadku je možné uložiť nepodmienečný trest vo výške 2 rokov a tento trest dostali už spomínaní Prokop a Poštulka za doping. Rozhodca Obajdin zasa zákaz výkonu všetkých funkcií vo zväze za zneváženie mena Česko-moravského futbalového zväzu.“
Poznáte disciplinárne poriadky aj v iných krajinách. Sú v nich rozdiely a ak, tak aké?
„Mal som možnosť preštudovať niekoľko disciplinárnych noriem vrátane UEFA a FIFA a chcel by som zdôrazniť, že český a slovenský disciplinárny poriadok patria k najkomplexnejším disciplinárnym normám nielen vo futbale, ale v oblasti športu vôbec. A pokiaľ sú v nich nejaké rozdiely, tak väčšinou v neprospech objektivity a kvality disciplinárneho konania. Napríklad v Anglicku disciplinárka nezasadá a nerozhoduje pravidelne každý týždeň ako slovenská a česká, ale vylúčenie hráča prerokúva až po niekoľkých dňoch či týždňoch, pretože to nemá v disciplinárnom poriadku rigorózne stanovené. Hráči teda môžu po vylúčení hrať aj v ďalších zápasoch a až potom sa rozhodne o výške trestu. Viete si predstaviť v našich podmienkach, k akým rôznym špekuláciám by takýto stav viedol? A to nehovorím o situácii, keby sa v tomto období vylúčený hráč znovu previnil! Nakoniec aj postup vo veci nedostavenia sa anglického reprezentanta Ria Ferdinanda na dopingovú kontrolu a jeho vyradenie z nominácie na rozhodujúci zápas o Euro 2004 s Tureckom, bez riadneho disciplinárneho konania a jeho záverov, je v rozpore s právom na objektívny a spravodlivý disciplinárny proces.“
Čo nové ste oproti činnosti vo federálnej disciplinárke museli riešiť?
„Ako sa vyvíja celá spoločnosť, vyvíja sa aj futbal a celospoločenské negatívne javy ako drogy, korupcia či násilnosti sa logicky prejavujú aj vo futbale. V rámci desaťročného pôsobenia v samostatnom zväze sme problémy násilnosti, podplácania či dopingu niekoľkokrát prerokúvali a môžem potvrdiť, že z hľadiska dôkazného konania patria tieto prípady k najkomplikovanejším. Dovolím si však podotknúť, že tieto problémy nie sú len špecifikom futbalu, ale problémom, ktoré riešia orgány činné v trestnom konaní v medzinárodnom meradle.“
Budú sa stále v širšej miere objavovať prejavy násilia a rasovej neznášanlivosti?
„V tomto prípade treba uviesť jeden zaujímavý fakt, že tieto prejavy sa vo vyspelých futbalových krajinách podarilo vo futbalovom prostredí eliminovať aj napriek tomu, že v rámci týchto štátov a ich spoločnosti existujú. Veľmi dôležitú úlohu v tom hrá príslušná štátna legislatíva a kvalita futbalovej legislatívy a ich vzájomná previazanosť. Preto sme na úrovni nášho zväzu iniciovali v rámci poslaneckej iniciatívy rozšírenie trestného zákona, kde niektoré previnenia v priebehu futbalových zápasov bude možné kvalifikovať ako trestný čin. Tým chcem povedať, že na elimináciu negatívnych javov musí prispieť aj samotný futbal.“
Kde je hranica pokiaľ môžu zasiahnuť usporiadatelia a kde sa začína povinnosť polície?
„U nás ukladá zákon o polícii veľmi široké právomoci jej orgánom nielen pri trestných činoch, ale už aj pri priestupkoch. Náš zväz navyše tento rok podpísal s Policajným prezídiom ČR veľmi komplexnú dohodu o spolupráci pri zabezpečovaní verejného poriadku, ochrany bezpečnosti osôb a majetku pri futbalových zápasoch. Dohoda spolu s kvalitnou futbalovou legislatívou a v situácii, keď všetky ligové kluby hrajú zápasy na štadiónoch, splňujúcich prísne kritériá UEFA, vytvára ucelený systém zvládnutia usporiadateľskej služby. Hranica je v podmienkach českého futbalu špecifikovaná vo vyššie uvedenej dohode a je v kompetencii hlavného usporiadateľa a veliteľa polície z hľadiska vývoja nešportového správania v priebehu zápasu.“
Ako vychádzate s hráčmi či funkcionármi, ktorých ste niekedy potrestali?
„Z môjho pohľadu veľmi dobre. Som presvedčený, že väčšina potrestaných pochopila, že disciplinárna práca je neoddeliteľnou súčasťou futbalu a disciplinárny trest nemôže dostať ten, kto sa neprevinil.“
Aký bol vo svete udelený najvyšší trest? Za čo a kde?
„Najvyššie tresty sú väčšinou za doping, korupciu či inou formou ovplyvňované výsledky zápasov. Niektoré disciplinárky za tieto previnenia udelili doživotné tresty. Napríklad za korupčné škandály v Brazílii, Taliansku, Mexiku a naposledy v Poľsku. Chcem zdôrazniť, že vo futbale nie som zástancom doživotných trestov, lebo taký sa z hľadiska prevencie a represie podľa mňa míňa účinkom. Potvrdzujú to aj rozhodnutia odvolacích orgánov, ktoré väčšinou doživotné tresty zrušili.“
Ste v styku so Slovenskom po futbalovej stránke?
„So slovenskými predstaviteľmi sa stretávam predovšetkým pri futbalových príležitostiach a pravidelne sledujem aj celé slovenské futbalové dianie. V slovenskom futbalovom prostredí mám niekoľko osobných priateľov. A rád sa medzi nich vraciam.“
Štefan Kridla: Trest je prevencia aj výchova
Aký je rozsah právomoci disciplinárnej komisie?
„Komisia je podľa stanov odborným orgánom, zriadeným futbalovým zväzom na prerokovanie všetkých disciplinárnych previnení vo futbale bez výnimky, či ide o domáce, alebo o medzinárodné, či medzištátne súťaže a či ide o hráčov, funkcionárov, trénerov.“
Ktoré najzložitejšie prípady ste doteraz riešili?
„Neexistuje rovnaký trest, lebo neexistuje rovnaké previnenie, z toho hľadiska je veľa prípadov veľmi zložitých. Pamätné je posledné kolo III. ligy spred niekoľkých rokov po stretnutiach Poprad – Budkovce 0:9 a Spišská Nová Ves – Svidník 0:6. Všetci boli potrestaní za porušenie športových noriem a etiky, nik nepostúpil. V roku 1996 za inzultáciu postranného rozhodcu Mušáka dostala Trnava pokutu 100 000 korún, zastavenie činnosti mužstva na 1 zápas, za napadnutie funkcionárov hostí dostali Gabriel trest na 6 a Hrabal na 3 mesiace nepodmienečne.“
S ktorým hráčom, trénerom alebo funkcionárom ste mali najhumornejší zážitok?
„Asi s trénerom Jozefom Adamcom na lavičke Dunajskej Stredy. Pri čiare vtedy hodil šiltovku nahnevane do ihriska smerom na rozhodcu. Na disciplinárke konštatoval, že pri usmerňovaní hry mužstva pocítil náhle uštipnutie na hlave. Sňal vraj čiapku, zbadal včelu a šiltovku prudko odhodil. Na otázku, o akú včelu išlo, odpovedal: „Maďarskú.“ Návrh z disciplinárky prešiel – za ‘maďarskú‘ včelu pokuta 10 000 Sk.“
Aký ste dali najvyšší trest?
„Hovorme o najtvrdšom a medzi ne patrí potrestanie trénera 1. FC Košice Jána Kozáka za napadnutie rozhodcu Stredáka zastavením činnosti na 12 mesiacov s peňažnou pokutou 40 000 korún. Osem stretnutí stál M. Tomáš za udretie súpera hlavou, sedem dostal R. Kunzo za zranenie súpera lakťom, šesť R. Kráľ z 1. FC za hrubé nešportové správanie voči rozhodcovi. Osobitným prípadom je Kozák. Žije s futbalom, ale aj s trestmi. Je to muž, ktorému sme vymerali najtvrdší trest. Každý, kto pozná Kozáka, bývalého vynikajúceho hráča, otca rodiny, si kladie otázku, v čom tkvie jeho premena na ihrisku. V súkromí je to kultivovaný človek s príjemným správaním, ktorý akcentuje dôležité hodnoty. Jeho druhá tvár je plná pocitu krivdy. Zvykne argumentovať – obrali ste rodinu o peniaze, vzali ste chuť do roboty, poškodili ste klub, hráčov. Je mimoriadne citlivý na každý názor, ktorý sa prieči jeho stanovisku.“
Stretli ste sa so snahou o dosiahnutie zmeny trestu?
„Pred vynesením verdiktu nie, ale potom áno. Je to právo každého potrestaného. Ak nevyužil právo obhajoby na zasadnutí komisie, potom nasleduje právo odvolania sa. Na druhej strane musím povedať, že riešime komplexne a uvážlivo, takže niet dôvodu na odvolanie. Odvolací orgán za môjho pôsobenia nezrušil ani jedno rozhodnutie a k zmene výšky trestu vo forme peňažnej pokuty pristúpil iba v štyroch prípadoch. Je možnosť požiadať o zmenu trestu z nepodmienečného na podmienečný, odpustenie zvyšku trestu a podobne, čo sa využíva.“
Ako by ste špecifikovali pojem spravodlivý trest?
„Pre koho je trest spravodlivý? Pre previnilca či pre poškodeného? Sme v teoretickej polohe. Spravodlivosť je filozofický princíp hodnotenia vzťahov a ľudského správania. Toto hodnotenie má viac aspektov, napríklad ekonomický, morálny, právny. Spravodlivosť v správnej línii je zhoda použitých právnych prostriedkov na realizáciu právneho poriadku. Musíme dbať, aby trest bol primeraný, spravodlivý, aby splnil preventívnu a výchovnú funkciu.“
Ako vychádzate s tými, ktorým ste niekedy udelili trest?
„V tomto smere nemám ja ani členovia komisie žiadny problém. Kto si je vedomý a uzná previnenie, prijme aj trest. Kto je nekritický, neobjektívny, nebude spokojný nikdy. Ak by to bolo na hrane, potom by sme nemohli chodiť po ulici, stretávať sa. Ak niekto nechce niečo uznať, ťažko ho presvedčíte. Mnohí si priznali, že urobili zle, napríklad svojho času M. Tomáš, Šimon, A. Daňko, Kakaš, aj Adamec, ale ten s doplnením, že on už iný nebude. Niektorí sa cítia doteraz poškodení, s inými som zažil príjemné chvíle.“
Aký bol vo svete udelený najvyšší trest, za čo a kde?
„Čo je najvyššie, je relatívny pojem. Či finančne, dĺžkou zastavenia činnosti a podobne. Počet priestupkov, za čo sa udeľujú tresty, postupne narastá o prehnanú agresivitu, doping, prejavy rasizmu. Vysoký trest zastavenia činnosti na dva roky dostali českí futbalisti Prokop a Poštulka za použitie zakázaných prostriedkov. V roku 1994 na MS v USA zistili Maradonovi efedrín a osobitný výbor mu zastavil činnosť na 15 mesiacov a udelil pokutu 20 000 švajčiarskych frankov. Pri výške a tvrdosti trestu by sa nikdy nemalo zabudnúť na prevenciu a výchovu. Trest nesmie iba strašiť, odraďovať, ale upozorňovať, vychovávať.“
JUDr. Štefan Kridla
nar. 1. augusta 1940 v Ľubiši
1966 – 1974 – predseda futbalového oddielu Chemko Strážske, člen predsedníctva okresnej telovýchovy v Michalovciach, člen Komisie na preskúmanie rozhodnutí predsedníctva telovýchovy v Prahe
1975 – 1983 – člen výboru futbalového oddielu Slovana Bratislava
1976 – 1984 – predseda komisie na preskúmanie rozhodnutí pri predsedníctve slovenskej telovýchovy
od 1993 – predseda Disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu
Asistent v Národnej rade Slovenskej republiky.
JUDr. Alexander Károlyi
nar. 27. 9. 1953 v Podlužanoch, okr. Bánovce nad Bebravou
1978 – 1983 – člen Disciplinárnej komisie Československého futbalového zväzu
1983 – 1988 – podpredseda
1988 – 1993 – predseda
od roku 1993 predseda Disciplinárnej komisie Českomoravského futbalového zväzu
Riaditeľ spoločnosti Pragocon a predseda Dozornej rady Zetor, a. s.
Vylúčenia a tresty v celej sezóne
Sezóna | Napomínaní | Vylúčení | Tresty | Pokuty |
‘94/‘95 | 4389 | 333 | 649 | 684 121 |
Porovnanie vylúčení a trestov v I. lige
Sezóna | Napomínaní | Vylúčení | Tresty | Pokuty |
‘94/‘95 | 791 | 48 | 163 | 473 000 |
‘02/‘03 | 678 | 49 | 139 | 535 000 |
Pozn.: ročník 1994/1995 bol prvý kontrolovaný slovenskou disciplinárkou.
Peňažné pokuty spolu za sezónu | |
1999/2000 | 1 700 000 |
2000/2001 | 1 147 000 |
2001/2002 | 860 000 |
2002/2003 | 986 000 |