Po voľbách v roku 1998 sa hovorilo, že zvíťazila koalícia koalícií. Možno v súvislosti s voľbami v roku 2002 hovoriť skôr o odpore ku vzniku volebných koalícií?
„Zdá sa mi, že je predčasné hovoriť o odpore k vytváraniu koalícií. Niekoľko strán je z hľadiska volebnej podpory v rizikovom pásme. Tieto strany majú šancu v prípade, ak sa stanú súčasťou širších spojenectiev. Nazdávam sa, že racionalita predvolebného správania strán sa bude zvyšovať s približovaním sa volieb.“
Ktoré faktory budú pri zostavovaní vládnej koalície rozhodujúce?
„Blízkosť základných programových východísk, najmä styčné body v niektorých kľúčových oblastiach ako demokracia, právny štát, integrácia do NATO a EÚ, ale aj skúsenosti z doterajšieho vývoja – koaličná spolupráca, spoločný odpor proti politike iných strán, tiež medzinárodná akceptovateľnosť koaličných zostáv.“
Opozícia je alternatívou k vládnym stranám, hovorievajú politici. Dnes je v opozícii HZDS, Smer a SNS. Nebolo by šťastnejším riešením, keby niektorá zo súčasných vládnych strán bola radšej zostala v úlohe konštruktívnej opozície? Alternatívou by tak neboli len tri spomínané strany.
„Áno, opozícia je vždy alternatívou, otázkou je – akou alternatívou? O tom, čo znamená alternatíva v réžii HZDS a SNS, svedčia skúsenosti z rokov 1994 – 1998. Alternatíva spojená so Smerom nie je zatiaľ celkom jasná. Na Slovensku je stále platné delenie strán na tie, ktoré dodržujú pravidlá, podľa ktorých funguje liberálno-demokratická spoločnosť, a tie, ktoré tieto pravidlá neakceptujú. Kým bude tento stav, budú sa vytvárať vládne koalície stelesňujúce snahu demokratov znemožniť účasť autoritárskych síl na moci. Vzhľadom na celkový pomer síl považujem úvahy o pôsobení časti demokratických politických síl ako ‘konštruktívnej opozície‘ za predčasné.“
Mal by prezident poveriť zostavením vlády pravdepodobného víťaza volieb HZDS napriek tomu, že mu bude naďalej šéfovať Mečiar?
„Môže tak urobiť, ale nemusí. Ústava mu to priamo nepredpisuje. Všetko bude závisieť od toho, aké výsledky prinesú voľby a akú taktiku si zvolia strany. Potom od toho, s kým budú chcieť vytvoriť koalíciu. Prezident zrejme vyhodnotí situáciu a požiada o zostavenie vlády reálneho víťaza volieb. Tým je v pomernom systéme politická sila, ktorá má najväčší koaličný potenciál. Nie som si istý, či takouto silou je práve HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom.“
Dochádza k zmene „nulového“ koaličného potenciálu HZDS?
„K nijakým zmenám vnútorného charakteru HZDS od volieb 1998 nedošlo a ani v súčasnosti nedochádza. To, čo doteraz určovalo politiku HZDS, je dnes prítomné rovnako ako počas celej existencie tohto subjektu a síce V. Mečiar ako jeho predseda. Zmena rétoriky v oblasti zahraničnej politiky je trochu málo na zmenu koaličného potenciálu. Zmenu situácie však môžu spôsobiť zmeny, ktoré sa udiali v rámci celého straníckeho systému. Zdá sa, že dnes je potenciálnych partnerov na spoluprácu s HZDS viac ako v roku 1998. Nebude sa im však v roku 2002 rozhodovať tak ľahko, ako to bolo v prípade SNS a ZRS. Budú mať oveľa bohatšiu ponuku. Uvidíme, či ju zodpovedne využijú.“ (sp)