
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
SLIAČ – Slovenskí stíhači by pri teroristickom útoku podobnom ako v USA museli bezmocne sprevádzať unesené civilné lietadlo až k cieľu. Šéf slovenského vojenského letectva generál Jozef Dunaj to včera v Sliači pre SME pripustil s tým, že medzinárodné ani domáce smernice nedovoľujú civilný cieľ zostreliť, a to ani v prípade, keby smeroval do osídlených miest ako pilotovaná strela.
„Tieto smernice sa budú musieť rýchlo prehodnotiť. Musíme však počkať, kým Amerika rozhodne,“ povedal Dunaj. Výstražná paľba či zostrelenie neidentifikovateľného cieľa pripadá do úvahy zatiaľ len vtedy, ak ide o vojenské lietadlo.
Pripravenosť letectva v Sliači skontroloval včera aj premiér Mikuláš Dzurinda. Po ukážkovom štarte pohotovostného MiG-21 tvrdí, že Slovensko má dokonalý prehľad o vzdušnom priestore a republika je dobre a náležite chránená. „Slovensko je schopné chrániť aj strategické objekty,“ dodal.
Slovenská armáda má na prevádzkovanie povolených 100 bojových lietadiel a 40 bojových vrtuľníkov. V skutočnosti sú však stavy ešte nižšie. Situácia nie je dobrá ani v počte nalietaných hodín stíhacích pilotov. Podľa Dzurindu však už nebezpečne klesajúci počet nalietaných hodín začína stúpať a pohybuje sa na hranici 50 hodín. Štandardy NATO sú však najmenej trikrát vyššie.
Premiér sa so šéfom letectva vyjadril aj k možnosti pristávania amerických lietadiel na slovenských letiskách. „Máme dve letiská v pohotovosti 24 hodín, a to v Sliači a Kuchyni. Tie sú pripravené v prípade potreby prijať lietadlá aliancie,“ konštatoval Dunaj. Minister obrany Jozef Stank pripustil, že v špecifických prípadoch nevylučuje pristátie aj na civilných letiskách v Bratislave a Košiciach.
DANIEL VRAŽDA