BRATISLAVA – Dnešným dňom by mali chronicky chorí ľudia platiť za lieky menej, naopak, viac budú stáť lieky na akútne ochorenia, ktorých liečba je krátka. Týka sa to napríklad istých druhov antibiotík.
Ministerstvo zdravotníctva určilo nový zoznam liekov a doplatkov na ne tak, aby zabránilo ich plytvaniu a zvýhodnilo pacientov s ťažkými a chronickými chorobami.
„Občania ako celok nebudú doplácať viac, ale doplatky budú inak štruktúrované,“ povedal minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Doplatky na lieky proti chrípke sa zvýšia, lebo tá má jednorazový charakter, ale napríklad na inzulín by sa nemalo doplácať nič.
„Na život zachraňujúce lieky a také, ktoré potrebujú chronicky chorí pacienti, ako je inzulín, lieky pre pacientov s dialýzou, sme poplatky odstránili,“ povedal Zajac.
Zvýšia sa doplatky pacienta za niektoré antibiotiká, vitamíny a lieky proti kašľu. Má to nútiť lekárov, aby brali do úvahy, že proti antibiotikám sa zvyšuje rezistencia baktérií. „Máme kraje, kde je na istý druh antibiotík 35– až 40-percentná rezistencia. Pri týchto sa bude doplatok regulovať,“ hovorí Zajac.
Lekári by mali pacientom predpisovať najskôr napríklad základný penicilín – a zložitejšie antibiotikum použiť až vtedy, keď penicilín nezaberie. Štatistika hovorí, že na Slovensku užívame podstatne viac antibiotík ako v Európe, a preto rastie počet rezistentných kmeňov baktérií, ktoré už na bežné antibiotiká nereagujú.
V plnej výške budú zdravotné poisťovne od soboty hradiť 31 percent z vyše 4 900 kategorizovaných liekov. Ostatné budú hradené čiastočne, z nich na vyše tisícku sa bude doplácať viac ako 100 korún.
Už teraz sa pripravuje ďalšia kategorizácia, lebo ceny liekov budú od nového roku odrážať zvýšenie DPH na 19 percent. Nárast by mali najväčšmi pocítiť zdravotné poisťovne, doplatky pre občanov by sa mali zvýšiť o 5 percent.
(mar, tasr)