Bratislava 14. novembra (TASR) - Po nedávnej výstave psov bratislavskú Inchebu zaplnili ďalší najlepší priatelia človeka - knihy. Veľtrh Bibliotéka a Pedagogika dnes najviac potešil deti, ktoré sa tak legálne mohli uliať zo školy.
"Teta, to je zadarmo?" bola asi najčastejšia otázka malých zberačov letákov, ktorí z veľtrhu odchádzali vzrušení z výletu za hranice školského stereotypu, ale i ovešaní "igelitkami" s cennými trofejami. Okrem toho sa im podarilo aj nahliadnuť do starého školského kabinetu z prvej republiky v muzeálnej expozícii a v hlúčikoch "maturovať" pred stánkom s hlavolamami. Radosť školákov však nezdieľali učiteľky, ktoré v okolí Incheby krotili červenými terčíkmi zablatené kamióny z výpadovky a túžili, aby dnešná výprava skončila s pôvodným počtom účastníkov.
Iný pohľad ako deti mali na veľtrh dospelí návštevníci, ktorí uvítali aspoň možnosť nakúpiť si knihy za špeciálne zľavnené ceny. "Som pravidelným návštevníkom veľtrhu a zdá sa mi, že je stále nižšia návštevnosť. Vysoké sú ceny za prenájom, ale i výroba kníh je drahá," hovorí 63-ročný Gustav z Bratislavy, ktorý knihy číta každý deň. "A keď sa ešte aj DPH zvýši na 19 percent, to už asi dôchodcovia knižky nebudú kupovať a mladí ľudia budú radšej sedieť pri televízore a počítači," uvažuje. Tento problém však už vyriešil 25-ročný Dušan, ktorý si chodí kupovať knižky do susedného Brna. "Ceny sú v prepočte porovnateľné, aj keď majú Česi iba päťpercentnú DPH, ale je tam lepší výber a to nielen komerčnej literatúry," hovorí absolvent geológie. "Páči sa mi tam aj osobnejší prístup k zákazníkovi, že sa v obchode môžem porozprávať nie s predavačom, ale knihovníkom," dodáva.
Už jedenásty ročník najstaršieho a jediného knižného veľtrhu na Slovensku svojim návštevníkom až do nedele umožní nahliadnuť do produkcie viac ako 136 vystavovateľov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Španielska a po prvý raz aj z ďalekej Číny. Každoročne sa tu stretávajú všetci tí, ktorí knihy píšu, prekladajú, tlačia, vydávajú, predávajú, požičiavajú a čítajú.