
LONDÝN - Firmám, ktoré zamestnávajú ľudí aj na nočné zmeny, môže v Británii hroziť súd, ak nebudú dodržiavať taký pracovný režim, ktorý eliminuje negatívne dôsledky nočnej práce, najmä narušenie prirodzeného biorytmu a spánku.
Podľa vedcov z univerzity v Surrey by zamestnávatelia mali využiť všetky dostupné vedecké informácie, aby minimalizovali negatívny dopad nočnej práce na ľudské zdravie.
Práca v noci totiž oslabuje imunitný systém, takže organizmus je potom náchylnejší na rôzne choroby. "Zmenári" tiež častejšie trpia chorobami srdca, cukrovkou a poruchami spánku. Pritom až tretina ľudí v priemyselných krajinách pracuje na zmeny.
Medzi opatrenia, ktoré by zamestnávatelia mali prijať a ktoré môžu eliminovať negatívny vplyv nočnej práce, patrí napríklad kvalitné osvetlenie, ale vedci odporúčajú aj krátke zdriemnutie v práci a samozrejme spánok pred nástupom na zmenu. Ak zamestnávatelia ignorujú vedecké dôkazy o škodlivosti nočnej práce a nesnažia sa proti tomu niečo podniknúť, potom sú podľa vedcov zodpovední za úrazy a nehody, ku ktorým dochádza kvôli únave alebo v dôsledku dlhodobého vplyvu nočných zmien na zdravie ľudí.