Možno najdôležitejšie v správe je, že práve teraz je v Iraku bod zlomu, teraz sa rozhoduje, ako pôjdu veci ďalej a Američania na tom nie sú dobre. Dokument vypracovaný šéfom kancelárie CIA v Bagdade dorazil do Washingtonu v pondelok. Prvý o tom informoval americký denník Philadelphia Enquirer.
Správa varuje, že odpor naberá na sile. Iračania nedôverujú Američanom ani nimi podporovanej Irackej vládnej rade. Nejde pritom len o najvernejších Husajnových bojovníkov, zahraničných teroristov či kriminálne živly, ako to tvrdí Donald Rumsfeld a iní oficiálni predstavitelia. Ozbrojený odpor a prejavy nespokojnosti sú čoraz častejšie medzi obyčajnými Iračanmi. Jeden z odhadov tajných služieb hovorí, že do protiamerického boja je zapojených už 50-tisíc ľudí, ide však o špekulatívne číslo, ktoré nie je možné overiť.
Americké prieskumy verejnej mienky potvrdili, že viac ľudí považuje Američanov za okupantov ako za osloboditeľov.
„Rebélie naberajú na sile, pretože Iračania neveria, že by sa v dohľadnom čase mohol objaviť niekto, kto by mohol prebrať moc a bol by skutočnou alternatívou bývalému režimu,“ stojí podľa New York Times v dokumente. Objavujú sa v ňom tiež pochybnosti, či Iracká vládna rada bude schopná doviesť krajinu k voľbám.
Obavy vládnu aj z toho, či sa v Iraku väčšinoví šíiti nepridajú k menšinovým sunnitom, ktorí stoja za väčšinou ozbrojených útokov. Nedarí sa zastaviť ani malý, ale nepretržitý prísun teroristov zo Sýrie a Iraku. (mch)