„V našom kontingente je situácia stabilizovaná. Neviem o tom, žeby niekto prejavil želanie predčasne ukončiť misiu z obavy o život. Keďže nadpolovičná väčšina požiadala o predĺženie, asi sa cítia zabezpečení,“ povedal veliteľ slovenských ženistov v Iraku Ondřej Novosad.
Podľa neho je zvýšená bezpečnosť jednotky, ochrana konvojov, táborov, ale úplný pokoj nie je. Ešte v septembri irackí útočníci vystrelili k táboru, kde sú naši, tri granáty, problémy boli aj neskôr.
„Boli aj ďalšie incidenty v okolí tábora, na ktoré vojská reagovali, ale nemôžem povedať, žeby bol útok priamo proti našim vojakom. Nestretli sme sa s nejakým odporom, alebo prejavom nenávisti zo strany miestnych.“
V poľskej zóne v Iraku je 82 slovenských vojakov - ženistov, ktorí odmínovávajú a likvidujú muníciu z mínových polí. Rozdelení sú na piatich miestach. (rf)