
V Ríme si uctili svojich karabinierov aj kvetmi pred policajným veliteľstvom. Na druhom zábere si taliansky policajt prezerá, čo zostalo z ich štábu v Násíriji. FOTO - REUTERS, ČTK/AP
Predpoklady, že pod troskami talianskej policajnej stanice v juhoirackej Násíriji sa nájdu ďalšie obete stredajšieho samovražedného atentátu, sa naplnili. Najnovšia bilancia hovorí o 28 až 31 mŕtvych. Najmenej 19 pochádza z Talianska.
Minister obrany Antonio Martino na mieste činu povedal, že za útokom je „rovnaká ruka“ ako za útokmi z 11. septembra.
Taliani posypali ulice pred policajnými stanicami od Sicílie po podhorie Álp kvetmi. Nevedia, prečo útočili na tých, čo zabezpečovali poriadok. „Taliansko bodli do srdca,“ hlásal titulok denníka Il Messaggero o najväčšej vojenskej strate Talianska od konca 2. svetovej vojny.
Šokovaní a zhrození boli aj irackí obyvatelia mesta. O talianskom kontingente, ktorý tu pod britským vedením pomáha udržiavať bezpečnosť, hovoria miestni obyvatelia väčšinou priaznivo, ale mnohí priznávajú, že Taliani sú „veľmi mäkkí“, aby udržali poriadok. A práve táto skutočnosť mohla prispieť k tomu, že si samovražední útočníci vybrali za cieľ práve malé, prevažne šíitske mesto Násírija rozprestierajúce sa na brehoch rieky Eufrat.
„Máme s Talianmi dobré vzťahy. Včera dokonca vozili Iračania zranených Talianov do nemocnice vo vlastných autách,“ hovorí miestny obyvateľ Sabja Amir. „Taliani boli veľmi príjemní, ale Američania lepšie zaisťovali bezpečnosť,“ dodáva. „Možno by bolo lepšie, keby sme sa teraz o bezpečnosť postarali my sami, Iračania.“
V porovnaní s tvrdými Američanmi boli podľa miestnych obyvateľov Taliani opatrnejší a po strelných zbraniach siahali len úplne výnimočne. Preto ich Iračania vinia, že neurobili dosť, aby v meste zaistili bezpečnosť.
Talianska vláda napriek otrasnému zážitku a tlaku opozície tvrdí, že z Iraku svojich 2300 vojakov nestiahne. Naopak Japonsko, ktoré pred výbuchom avizovalo vyslanie svojich vojakov do Iraku, oznámilo, že pre zlú bezpečnostnú situáciu svoje rozhodnutie odkladá. Menej, ako avizovala, pošle do Iraku aj Južná Kórea. Americký minister obrany Donald Rumsfeld včera povedal, že krajiny, ktoré do Iraku poslali svojich vojakov, „musia mať otvorené oči“ a že očakáva ďalšie útoky.
Tie pokračovali aj včera. V Bagdade zabila bomba jedného vojaka.
(čtk, reuters, mik)