
Martin Hohmann sa dnes dozvie, kde bude pokračovať jeho politická kariéra. FOTO - REUTERS
Hohmannovo vylúčenie bolo ešte včera ráno jasnou záležitosťou. Informácie zvnútra strany hovorili, že poslanca sa chcú zbaviť takmer všetci. Stal sa totiž priveľkou záťažou. V priebehu včerajšieho dňa sa však začali množiť správy, že na Hohmannovu stranu sa prikláňajú noví a noví radoví členovia strany a tlak na jeho zotrvanie rastie.
Všetko začal Hohmann v utorok večer, keď poslancov vyzval, aby ho neodvolali. Znovu sa ospravedlnil za svoje výroky, ktoré vraj médiá prekrútili.
Martin Hohmann bol doteraz verejnosti prakticky neznámou postavou. Päťdesiatpäťročný právnik a dlhoročný starosta hesenského mestečka Neuhof sa preslávil prejavom, v ktorom 3. októbra tvrdil, že hlavnými aktérmi ruskej revolúcie v roku 1917 a následného boľševického teroru boli Židia. „Oprávnene by sa potom mohlo o nich hovoriť ako o národe páchateľov,“ povedal Hohmann.
Podobne argumentovali nacisti, keď vyvražďovanie Židov vysvetľovali ako zúčtovanie s údajným „žido-boľševickým sprisahaním“.
Na verejnosť sa Hohmannov prejav dostal až koncom októbra, keď o ňom informoval hesenský rozhlas. Vedenie CDU sa najprv rozhodlo odvolať svojho poslanca z vnútropolitického výboru Bundestagu, kde sa zaoberal otázkami odškodnenia obetí nútených prác počas druhej svetovej vojny. Zároveň Hohmanna prísne napomenuli. Ten toto pokarhanie akceptoval, obsah svojho prejavu však odmietol odvolať.
Stiahnuť Hohmanna z klubu aj zo strany sa vedenie CDU rozhodlo až tento pondelok. Váhavý postoj súvisí s tým, že šéfka strany Angela Merkelová si spočiatku nebola istá, či získa dvojtretinovú väčšinu hlasov 248 poslancov CDU/CSU, ktorá je potrebná na vylúčenie Hohmanna z frakcie. V prípade neúspešného výsledku hlasovania by predsedníčka CDU stratila autoritu, zhodujú sa pozorovatelia. Viac ako 10 hlasov proti by vraj znamenalo jej osobnú porážku.
V pondelok si Merkelová bola istá, že poslanci Hohmanna odstránia, včera mohla opäť pochybovať. Hohmann začal robiť všetko na svoju záchranu. K jeho výzve, aby ho poslanci neodvolali, sa pridali desiatky radových členov strany. Vedenie strany zasypali listami s tvrdeniami ako „Hohmann povedal len to, čo si ľudia aj tak myslia“.
Podľa ankety magazínu Stern je za vylúčenie kresťanskodemokratického politika z poslaneckej frakcie len 41 percent Nemcov.
V diskusii o antisemitizme, ktorá sa v týchto dňoch rozprúdila v nemeckých médiách, upozornil historik Wolfgang Wippermann, že Nemci sa v poslednom čase čoraz viac vidia ako obete druhej svetovej vojny. Či už ako obete náletov, alebo vyháňania.