Brusel 13. novembra (TASR) Slovenský vicepremiér Pál Csáky je presvedčený, že sa v blízkom čase podarí nájsť kompromisné riešenie v spore Slovenska a Európskej únie ohľadne podmienok štátnej pomoci pre košický US Steel.
Najlepšia správa pre nás, pre Slovensko a pre pracovníkov US Steel je, že sa rokuje, že sa hľadá kompromisné riešenie a neuvažuje sa o nejakých tvrdších opatreniach, povedal Csáky novinárom v Bruseli po dnešných rokovaniach s predstaviteľmi generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre hospodársku súťaž.
Keďže ide o mimoriadne citlivé rokovania, vicepremiér nechcel špecifikovať návrh riešenia, ktoré už minulý týždeň predložila komisii slovenská vláda.
Hľadá sa také riešenie, aby ani jeden zamestnanec US Steel neostal bez roboty a aby US Steel mohol naplniť tie plány, ktoré naplánoval na tento rok. Samozrejme že to bude mať väzbu aj na možnú formu štátnej pomoci, ale o tom je teraz predčasné hovoriť, to je práve jeden z momentov negociácií, povedal Csáky.
Podľa zdrojov EÚ možným riešením sporu by mohlo byť zachovanie tohtoročného objemu výroby US Steel za súčasného zníženia, respektíve vrátenia primeranej časti poskytnutej štátnej pomoci. Rokovania budú pokračovať v piatok v Bruseli a na budúci týždeň v Bratislave.
Podľa Csákyho dnes komisia dala najavo, že Bratislavou navrhnuté riešenie musí prediskutovať s členskými štátmi, na čo bude potrebovať asi dva alebo tri týždne. My sme pripravení pristúpiť na riešenie veľmi rýchlo a myslím si, že ten návrh, ktorý sme predostreli EK, dáva na to dobrú šancu, dodal vicepremiér.
Slovensko sa podľa neho usiluje o také riešenie, aby všetky dohody, ktoré boli realizované zo strany vlády SR smerom k EÚ aj smerom k US Steel boli dodržané a v tomto priestore hľadáme kompromis.
Podstatou problému, na ktorý EK dôrazne upozornila aj minulotýždňová monitorovacia správa, sú podmienky zachovania štátnej pomoci pre košický US Steel. Brusel túto pomoc povolil za podmienky, že US Steel začne od roku 2002 znižovať rast produkcie. Výroba však vlani i tento rok rástla rýchlejšie ako povoľuje prístupová zmluva EÚ so Slovenskom.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed Upozornenie: Medzinárodná redakcia TASR vydá k správe zvukový záznam.