Bratislava 13. novembra (TASR) - Slovensko je z politického aj vojenského hľadiska veľmi dobre pripravenou krajinou na vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO). Takéto referencie získala slovenská delegácia na 49. zasadnutí Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO, ktoré sa uskutočnilo v uplynulých dňoch v americkom Orlande.
Napriek tomuto záveru čelili podľa slov vedúceho delegácie Jozefa Banáša konkrétnym pripomienkam, ktoré sa Slovensku často vyčítajú na medzinárodných fórach. V prvom rade ide o menšinovú politiku a v rámci nej o pozíciu rómskeho etnika. Krajine sa v návrhu politickej rezolúcie o pripravenosti krajín Viľniuskej desiatky vytýkala slabá vymožiteľnosť práva a korupčné praktiky.
Poslanci PZ NATO neboli spokojní ani s podporou vstupu SR do NATO zo strany obyvateľstva. Napokon sa ale ukázalo, že disponujú nepresnými údajmi z apríla, kedy podpora dosahovala len 34 percent, v súčasnosti je vyššia ako 50 percent. V súvislosti s hodnotením úrovne pripravenosti ozbrojených síl bolo treba v druhej rezolúcii korigovať niektoré nepresné údaje, doplnil člen delegácie a predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák.
Na oficiálnej úrovni sa neotvorila otázka nedávnej výmeny riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a ministra obrany, avšak v kuloároch téma samozrejme rezonovala. Banáš dnes pred novinármi v Bratislave poznamenal, že oveľa väčšiu diskusiu na tému NBÚ očakáva na jarnom zasadnutí PZ NATO, ktoré sa uskutoční v dňoch 28. mája až 1. júna v Bratislave. Problémy s tajnými službami majú Rumuni aj Bulhari, poznamenal Kaliňák.
Pripravované podujatie bude najväčšou politickou akciou v novodobých dejinách krajiny, na ktorej sa zúčastní približne 600 delegátov. V Orlande Banáš absolvoval prezentáciu Slovenska a odozva na ňu bola kladná. Slovensko by malo prípravu tejto náročnej akcie organizačné zvládnuť. Dvojčlenná slovenská delegácia zbierala v USA skúsenosti s technickým a administratívnym zabezpečením zhromaždenia. Banáš vyslovil mierne obavy so zaistením bezpečnosti delegátov, ktorých rokovanie sa bude konať priamo v centre mesta.
Konštatoval ešte, že do konca roka by vstup SR do NATO mali ratifikovať všetky terajšie členské krajiny, okrem Holandska.