BRATISLAVA - Kľúčovou výhodou slovenských podnikov po vstupe krajiny do Európskej únie bude lacná a kvalifikovaná pracovná sila. Zhodli sa na tom včera veľvyslanec Európskej komisie Eric van den Linden, podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš a firemní zástupcovia. Podľa Mikloša bude táto výhoda po našom vstupe dlhodobo pretrvávať, ale postupom času sa má začať znižovať - výška miezd by sa mala začať vyrovnávať európskym.
Najzraniteľnejším sektorom po zaradení štátu do európskeho spoločenstva bude podľa Lindena sektor malého a stredného podnikania. „Práve stredné podniky budú v rámci spoločeného trhu vystavené väčšiemu konkurenčnému tlaku. Malé podniky nájdu uplatnenie v jednotlivých regiónoch,“ dodal Linden. Ten Slovensku odporúča, aby vylepšilo schému podpory malého a stredného podnikania a prijalo pre tento segment strednodobú stratégiu rozvoja.
Dokončenie štrukturálnych reforiem považuje Mikloš za najväčší prínos vlády k zvýšeniu konkurencieschopnosti slovenských podnikov. Ako uviedol, „na konci roku 2004 bude Slovensko zo všetkých členských krajín Európskej únie najďalej v oblasti reforiem“. Tvrdí, že ekonomické reformy budú prospešné pre všetky krajiny únie, lebo budú tlačiť na zvyšovanie konkurencieschopnosti. Najväčší význam má podľa neho daňová reforma, ktorá pre firmy zníži dane a môže tak prilákať do krajiny nových zahraničných investorov.
Po vstupe do európskeho spoločenstva bude musieť naša krajina prehodnotiť poskytovanie investičných stimulov. Prioritou ministra financií Ivana Mikloša je zlepšenie celkových ekonomických podmienok, no pripustil, že vo výnimočných prípadoch, ako Volkswagen či PSA, by sa investičné stimuly mohli poskytnúť. Zdôvodnil to najmä tým, že investície takého rozsahu znižujú nezamestnanosť, či napĺňajú štátny rozpočet.
Mikloš včera hovoril aj o možnom posunutí termínu na zavedenie jednotnej meny euro. Súčasní členovia eurozóny totiž nedodržiavajú stanovené kritéria pre členstvo v menovej únii - napríklad deficity niektorých z nich prevyšujú stanovené tri percentá z ich hrubého domáceho produktu. Slovensko, ktoré malo vstúpiť do Európskej menovej únie najskôr v roku 2008, tak môže svoj vstup oddialiť o pár rokov neskôr. (sita)