
Parlament schválil novelu zákona o veľkej privatizácii, štát tak bude môcť predať aj zvyšné podiely v strategických podnikoch, akými sú napríklad elektrárne či rozvodné energetické podniky. FOTO - ČTK
sociálni demokrati. Štát teda predával len menšinové podiely spolu s manažérskou kontrolou.
Prijatá novela zákona umožní vláde doprivatizovať plynárne, elektrárne, rozvodné energetické závody, Transpetrol a telekomunikácie. Vytvorí zároveň priestor na vstup strategických investorov do Slovenského vodohospodárskeho podniku, pošty, Železníc SR a Lesov SR.
Predkupné právo na zvyšné akcie strategických podnikov majú súčasní menšinoví investori. Tí dnes slovenské spoločnosti prakticky ovládajú. Hoci v nich majú menšinové podiely, majú väčšinu vo výkonných orgánoch firiem. Vláda bude teda v budúcnosti skúmať, ako sa strategický investor o podnik staral, a ak splnil podmienky privatizačnej zmluvy, dostane ponuku na odkúpenie aj zvyšných akcií.
K predaju zvyšných majetkových účastí štátu vo veľkých koncernoch núti rozbiehajúca sa penzijná reforma. „Nutnosť doprivatizovať je zrejmá vzhľadom na zavádzanie nového dôchodkového systému, pri ktorom štát na vykrytie prechodného obdobia musí vynaložiť značné finančné prostriedky,“ píše sa v predkladacej správe novely zákona.
Štát zatiaľ z rozbehnutej privatizácie šiestich prirodzených monopolov získal zhruba dvesto miliárd. Z nich vviac ako tretinu uložil ako rezervu na vykrývanie deficitu v prvých rokoch dôchodkovej reformy. Ak by k nim pribudli ďalšie stovky miliárd z doprivatizácie, financovanie reformy by v budúcnosti nemuselo byť takým problémom, pred akým nás varujú medzinárodné inštitúcie.
Doprivatizácia strategických podnikov by nemusela byť zdĺhavá. Ak dnešní investori využijú predkupné právo, nebudú totiž musieť robiť hĺbkový právny a ekonomický audit vo firmách, ktoré riadia. Okrem toho vláda nebude musieť vyhlasovať tendre. Minister hospodárstva Pavol Rusko nedávno naznačil, že niektoré podniky by mohli byť doprivatizované do dvoch rokov.
O tom, ktoré podniky štát predá, rozhodnú v budúcnosti politici. Podľa dávnejšie medializovaných Ruskových a Dzurindových vyjadrení nebude v najbližších rokoch politická vôľa doprivatizovať plynárne, Transpetrol a telekomunikácie. Súčasná vláda totiž nechce prísť o lukratívne pravidelné dividendy. O predaji sa zatiaľ neuvažuje ani v prípade Železničnej spoločnosti a Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy. (tv)