„O poľnohospodársku pôdu na Orave nie je záujem,“ hovorí Július Flimal, majiteľ realitných kancelárií vo viacerých regiónoch Slovenska. Aj o prinavrátenie pôdy je už v najsevernejšom regióne Slovenska veľmi málo záujemcov, podľa odborníkov kto chcel a mohol reštituovať, už tak urobil.
Najväčšie vyvlastňovanie pôdy na hornej Orave prebehlo v päťdesiatych rokoch pod vodné dielo Oravská priehrada. Prevažná časť z nej, alebo jej náhrada, je už v rukách pôdvodných vlastníkov. Obchod s pozemkami na priehrade však „nekvitne“. S výnimkou Námestova.
Cena poľnohospodárskej pôdy sa tu pohybuje od 1 do 3 Sk/m2, obchody s ňou sú však viac raritou ako pravidlom. O to väčší záujem je o pozemky pod rekreačné stavby či rodinné domy. Tu ide cena pozemkov v niektorých prípadoch až do extrémov. Napríklad v lukratívnych oblastiach, ako je turisticky zaujímavý Zuberec či Oravice, sa pôda nedá kúpiť, nech ponúknete akúkoľvek cenu. A to aj napriek tomu, že jej úradná cena je 70 korún. Tí, čo sa vyznajú, preto netrpezlivo čakajú na 1. január, keď nadobudne platnosť nedávno schválený zákon o navrátení pôdy do vlastníctva. Stačí vypátrať dosiaľ nezorientovaných nezistených vlastníkov (u ktorých je známe meno, ale nie bydlisko či ďalšie potrebné údaje) a ponúknuť im v porovnaní s úradnou veľmi „slušnú“ cenu, ktorá je aj tak len zlomkom trhovej.
Raritou je aj Nábrežie Oravskej priehrady v Námestove. Kým úradná cena pôdy na rekreačné účely tu dosahuje 100 Sk/m2 a trhová 600 Sk, tunajší radní schválili už pred viac ako rokom ich minimálnu cenu na úrovni neuveriteľných 1 200 Sk! A predali!
Ceny pozemkov v okolí Námestova v posledných dvoch rokoch ovplyvnil aj pozitívny ekonomický vývoj. Investície tu dosahujú niekoľkonásobok v porovnaní so susednými okresmi – Dolným Kubínom a Tvrdošínom. Výsledkom je nižšia nezamestnanosť a s tým súvisiaca najvyššia kúpyschopnosť obyvateľstva. A tak majitelia pôdy v najbližšej obci, Vavrečke, dokážu predať meter pozemku nie za úradných 20 Sk, ale bežne za 500 – 600 korún. (mep)