Podkladom na výpočet úradných cien poľnohospodárskych pôd boli výsledky bonitácie a bonitačného prieskumu pôd. Základnou mapovanou a oceňovanou jednotkou sa stala bonitovaná pôdno-ekologická jednotka, v súčasnosti charakterizovaná spresneným 7-miestnym kódom.
Základom na výpočet ceny pôdy bola normatívne stanovená produkcia deviatich hlavných poľnohospodárskych plodín pre každú konkrétnu bonitovanú pôdno-ekologickú jednotku.
V blízkej budúcnosti vyjde už aktualizovaný cenník pôdy, ktorý bude namiesto doterajších piatich obsahovať už spomínaných sedem znakových kódov na určenie bonity.
Podľa nového kódu sa dajú určiť rôzne znaky pôdy, ako napríklad kamenitosť, hĺbka či zrnitosť. Nový kódový systém je už aj na katastroch. Medzi starými a novými cenami sa však očakáva len minimálny rozdiel.
Prieskum trhovej ceny pôdy vo vybraných okresoch
Zisťovanie trhových (kúpno-predajných) cien robí Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva v spolupráci s Výskumným ústavom geodézie a kartografie v Bratislave. Cenu skúmal v spolupráci so šiestimi správami katastra v okresoch Dunajská Streda, Liptovský Mikuláš, Michalovce, Rimavská Sobota, Svidník, Topoľčany.
Výmery a trhové ceny predávanej pôdy zisťovali na základe 1976 predajov poľnohospodárskej pôdy, čo zodpovedá 2109,5 hektára predanej pôdy v roku 2001.
Z celkovej predanej pôdy v spomínaných šiestich okresoch sa najviac predalo v okrese Dunajská Streda (68 %) a Rimavská Sobota (14 %). Naopak, najmenej v okrese Svidník (0,4%).
Najviac ornej pôdy sa predalo v okrese Dunajská Streda (60 %) a najmenej opäť v okrese Svidník (0,6 %).
Dunajskostredský okres vedie aj v predaji viníc (99 %), najmenej sa ich predalo v okresoch Michalovce (0,4 %) a Rimavská Sobota (0,05 %).
Sadov sa najviac predalo v okresoch Dunajská Streda (52 %), Topoľčany (30 %) a Rimavská Sobota (15 %).
Pomerne vyrovnaný bol trend predaja trvalých trávnych porastov – Liptovský Mikuláš (38 %) či Rimavská Sobota (26 %). Najmenej sa ich predalo v Michalovskom okrese (0,5 %).
Najvyššia priemerná trhová cena za 1 m2 poľnohospodárskej pôdy bola v okrese Liptovský Mikuláš (11,02 Sk/m2) a Dunajská Streda (9,21 Sk/m2). Najnižšie priemerné trhové ceny boli v okresoch Rimavská Sobota (0,75 Sk/m2), Michalovce (6,82 Sk/m2) a Svidník (7,14 Sk/m2).
Čo vplýva na trhové ceny:
* čím vyššia je úradná cena, tým vyššia je aj trhová cena pôdy,
* vzdialenosť pozemku od veľkého mesta či rekreačnej oblasti,
* vyššia je cena pôdy, ktorú človek dostal ako svoj pôvodný majetok, cena za pôdu, ktorú dostal ako náhradný pozemok, je nižšia,
* v okresoch, kde sa na poliach produkuje menej, sa význam pôdno-klimatických podmienok stiera,
* priemerné trhové ceny sú väčšinou niekoľkonásobne vyššie ako úradné.
Pôda a cudzinci
Kúpu pozemkov občanmi iných krajín upravuje devízový zákon. Ten hovorí, že pôdu môže u nás nadobudnúť občan, ktorý je štátnym príslušníkom členského štátu Európskej únie a na základe registrácie má právo na prechodný pobyt. Podmienkou nadobudnutia vlastníckeho práva k pôde, ktorá tvorí poľnohospodársky pôdny fond, je, že na nej hospodári najmenej tri roky po nadobudnutí platnosti zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskym spoločenstvám a Európskej únii.
Na čo má dávať pozor ten, kto chce pracovať s pôdou:
* aké sú pôdno-klimatické podmienky,
* zistiť úradnú a trhovú cenu pôdy,
* v súčasnosti je výhodnejšie a efektívnejšie si pôdu prenajať ako ju kupovať,
* lepšia je pôda, na ktorej sa intenzívnejšie hospodárilo a boli dodržiavané správne zásady hnojenia a ochrany pôdy,
* lepšia je pôda, na ktorej sa striedavo pestovali rôzne druhy poľnohospodárskych plodín,
* urobiť si prieskum trhu doma, respektíve v zahraničí,
* zorientovať sa v nových pravidlách, ktoré budú platiť po vstupe do Európskej únie.