KOŠICE - Obvineným z vraždy študentky Ľudmily Cervanovej zaplatí Krajský súd v Bratislave spolu 2,3 milióna korún. Ústavný súd uznal, že ich proces trvá pridlho. Ide o najvyššiu sumu, akú po rozhodnutí Ústavného súdu bude musieť u nás zaplatiť justičný orgán.
Proces so siedmimi obžalovanými patrí k najdlhším v histórii slovenskej justície. Od jeho obnovenia v októbri 1990 krajský súd nerozhodol ani po viac ako trinástich rokoch.
V decembri minulého roku siedmi Nitrania, ktorých rovnaký súd uznal v roku 1982 vinnými a poslal do väznenia spolu na 110 rokov, podali sťažnosť na prieťahy do Košíc. Druhý senát Ústavného súdu včera rozhodol, že Krajský súd v Bratislave svojou nečinnosťou porušil ústavné právo sťažovateľov na proces bez zbytočných prieťahov a právo na prejednanie veci v primeranej lehote z Európskeho dohovoru o ľudských právach. Za primerané finančné zadosťučinenie považuje Ústavný súd pol milióna korún pre Romana B. a po 300-tisíc pre ďalších šiestich obvinených. Krajský súd im musí zaplatiť do dvoch mesiacov.
Jeden sťažovateľ žiadal ako náhradu nemajetkovej ujmy 60 miliónov, ostatní po 39. Senát síce uznal, že po veľkej trinásťročnej právnej neistote im isté peniaze patria, za spravodlivú však považuje zníženú sumu.
Ústavný súd v odôvodnení napísal, že od decembra 1990 do februára 1997 síce krajský súd nariadil sedem pojednávaní, tri z nich však boli zrušené a dve odročené. Nekonal teda efektívne. Od februára 1997 sa tri roky neuskutočnilo ani jedno pojednávanie, čím súd očividne porušil základné práva sťažovateľov.
Len posledné obdobie procesu hodnotil Ústavný súd ako plynulé a efektívne. Od februára 2002 doteraz súd nariadil sedem pojednávaní, vypočul 42 svedkov a podnikol ďalšie kroky, ktoré smerujú ku konečnému rozhodnutiu. Proces bude na Krajskom súde v Bratislave pokračovať 1. decembra.
Prípad Cervanová
Prípad Cervanová sa ťahá už 27 rokov. Študentku medicíny, 19-ročnú Ľudmilu Cervanovú zavraždili 9. júla 1976. Jej telo našli o päť dní v riečke Čierna voda neďaleko obce Kráľová pri Senci. Pitva ukázala, že ju znásilnili a potom utopili.
V roku 1981 obvinili z vraždy siedmich mladých mužov z Nitry. Krajský súd v Bratislave ich 22. septembra 1982 uznal vinnými a vymeral im tresty od 4 do 24 rokov nepodmienečne.
Po páde komunizmu, začiatkom roku 1990, podal generálny prokurátor ČSFR sťažnosť pre porušenie zákona. Odsúdení, z ktorých si niektorí už svoje tresty odpykali, považovali proces za vykonštruovaný a zmanipulovaný na objednávku vtedajšieho režimu. Svorne tvrdili, že prípad ovplyvnil nátlak vyšetrovateľov a prokurátorov na nich a na svedkov a že sú nevinní. Najvyšší súd rozsudok zrušil a vrátil prípad na opätovné prerokovanie Krajskému súdu v Bratislave. Všetkých prepustili na slobodu.
Znalci z odboru špeciálnych kriminalistických expertíz tvrdia, že po rokoch by mohla do prípadu vniesť svetlo analýza DNA. Žiadne vzorky z tela zavraždenej nie sú a jej telesné pozostatky skončili v krematóriu. (sen)