BRATISLAVA - Pokračovanie protestu lekárnikov nemá podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne opodstatnenie. Vyhlásenia lekárnickej komory, že im ide o existenciu, označil generálny riaditeľ poisťovne František Valašek za demagógiu a hru o peniaze, do ktorej zaťahujú chorých ľudí. Komora podozrenia poisťovne odmieta.
Poisťovňa tvrdí, že lekárnici sa len chcú zbaviť liekov, ktoré 15. novembra zlacnejú a ponechať si tie, ktorých cena stúpne.
„Nechcem povedať, že to robia čisto sebecky, lebo by som obviňoval všetkých poctivých a poriadnych, ale nemôžem vylúčiť, že veľa z nich je absolútne sebeckých, presadzujú len svoj záujem a veľmi tvrdo,“ hovorí o lekárnikoch Valašek. „Doteraz sme to nehovorili takýmto tvrdým spôsobom, ale už nastal čas.“
Všeobecná zdravotná poisťovňa tvrdí, že na oddlženie lekární použila celý svoj rezervný fond - 174 miliónov korún. Lekárne dostanú aj časť z pol miliardy, ktorú poisťovni presunula spoločnosť Veriteľ. Do konca roka by tak každá lekáreň mala mať zaplatené faktúry do konca júla.
Všetky peniaze však poisťovňa lekárňam nepresunie. „Máme povinnosti aj voči nemocniciam, ambulanciám, kúpeľom a ďalším poskytovateľom, tí už začínajú mať strach. Lieky samotné ešte neliečia, sú len jednou časťou systému,“ povedal Valašek.
„Stačí sa pozrieť, kedy sme mali snem, kedy sme sa snažili o stretnutia s ústavnými činiteľmi. Hovoriť o tom, že sme niečo načasovali k pätnástemu, je zneváženie všetkých lekárnikov,“ hovorí prezident komory lekárnikov Peter Mihálik.
Prísľub preplatiť faktúry vystavené do konca júla pokladá komora za nedostatočný. Platby podľa nej meškajú. „V marci fakturujem poisťovni to, čo som nakúpil začiatkom februára. Poisťovňa faktúru zaeviduje, povedzme až v apríli, ešte mi ju často vráti, lebo nájde z 5000 receptov jeden chybný, a nakoniec ju berie ako júnovú. Stále mi chýbajú peniaze, ktoré som distributérovi zaplatil vo februári,“ hovorí člen prezídia komory Štefan Krchňák.
Komora odmieta aj tvrdenia o prehnaných maržiach lekárnikov. „Máme síce maržu 21 percent, ale z výrobnej ceny lieku. Patrí tam aj marža distributéra a DPH. Skutočná marža lekárne je teraz 14,1 percenta,“ hovorí Krchňák.
Protest lekárnikov trval aj včera. V okresoch Kysucké Nové Mesto a Čadca boli lekárne zatvorené, fungovali len pohotovostné. Aj inde na Slovensku lekárne buď zavreli, alebo objednávali len malé množstvá liekov pre konkrétnych pacientov.
Ako dlho napätá situácia potrvá, je ťažké odhadnúť. „Hneď ako dostaneme na účty dosť peňazí, začneme nakupovať, ale zo sľubov alebo z vyhrážok ministra ešte nikto nenaplnil lekáreň,“ hovorí prezident komory lekárnikov Peter Mihálik.
Člen kategorizačnej komisie a poradca ministra pre liekovú politiku Peter Fiňďo pre SME odhadol, že problém bude trvať ešte asi týždeň. (mar)