Musí byť rýchle a spravodlivé. Otázka, či ich majú riešiť všeobecné súdy, tribunály či rôzne komisie, je aktuálna v celej Európe a odpovede sú rôzne.
Slovenský futbalový zväz (SFZ) konečne zriadil Arbitrážnu komisiu. Podľa štatútu komisia rozhoduje o sporoch pri realizácii zmlúv uzatvorených v súvislosti s výkonom športovej činnosti v rámci SFZ. Komisia má byť alternatívnym nástrojom na riešenie sporov. Mala by mať ambíciu získať si dôveru a rešpekt futbalovej obce. Namiesto právoplatného rozsudku všeobecného súdu vydaného po niekoľkých rokoch môžu športovci, kluby a hráčski agenti očakávať rozhodnutia komisie v priebehu niekoľkých týždňov. Či bude komisia rýchla, spravodlivá a rešpektovaná, ukážu prvé rozhodnutia. Už teraz je však jasné, že bez zmeny svojho čerstvého štatútu nastanú v praxi vážne problémy.
Podľa štatútu sú aj v prípadoch právomoci slovenských súdov riadni členovia SFZ (t. j. kluby), ich členovia a funkcionári povinní predložiť návrh na prerokovanie sporu najprv arbitrážnej komisii a počkať na jej rozhodnutie. Takáto povinnosť je celkom zjavne protiústavná. Právo na súdnu ochranu je základné ľudské právo, ktorého sa nemožno vzdať jednostranným právnym aktom a už vôbec nie obmedziť štatútom komisie schváleným orgánom občianskeho združenia. Ak sa však kluby dajú prednosť súdu pred komisiou, štatút komisie im nebezpečne hrozí disciplinárnym opatrením.
Základom podobných komisií je ich nezávislosť, čo aj návrh predpokladá: rozhodnutie je podľa štatútu „nezávislé od Výkonného výboru SFZ a ostatných orgánov SFZ“. Podľa iného ustanovenia sa však členstvo v arbitrážnej komisii skončí odvolaním člena výkonným výborom porušením noriem. Takáto formulácia nevylučuje odvolanie člena komisie z akýchkoľvek iných dôvodov, čo vážne narušuje nezávislosť.
Nenávratný poplatok za prerokovanie sporu je síce 3 % z požadovanej sumy, minimálne však 20 000 Sk. Ak arbitráž rozhodne v prospech futbalistu, jeho oslava by bola predčasná. Ak sa klub zdvorilo odmlčí, zrejme ho presvedčí až ďalšie rozhodnutie komisie o tzv. výkone rozhodnutia, po ktorom už môžu mať kluby pozastavené prestupy. Na ďalšiu žiadosť stačí maličkosť - ďalších 10 000 Sk. Nenávratných.
Futbalistom kluby často dlhujú státisíce, no oveľa častejšie iba desaťtisíce. Takéto ustanovenia priam vylučujú prerokovanie mnohých sporov o „menšie“ sumy. Obráti sa na komisiu napríklad otec rodiny z druhej ligy, ktorému klub dlhuje napríklad 40 000 Sk, aby z tejto sumy tri štvrtiny oželel? Neobráti. Na súd sa mu nebude chcieť. Zrejmá snaha zabrániť zaplaveniu komisie tisíckami drobných sporov s nejasnými vyhliadkami sa pritom dá elegantne vyriešiť hoci aj vysokou zábezpekou, ktorá by sa po úspešnom prerokovaní sporu žiadateľovi vrátila.
Záujmom hráčov by pomohla jednoduchá skutočnosť - stavovská hráčska organizácia. Futbalové odbory, ktoré by bez mihnutia oka v procese pripomienkovania zrušenie takýchto limitov presadili. Stačí na to maličkosť: ich existencia, hoci podľa vzoru hokejových kolegov.
Rada SFZ sa bez odborných pripomienok spoľahla na predložený návrh štatútu, ktorý si robila komisia sama, údajne aj podľa vzoru z Česka. Núkajú sa otázky - aké pripomienky vzniesli kluby a hráči počas prípravy? Dostali šancu? Univerzálny spôsob riešenia športových sporov vrátane futbalových je možné v súlade s ústavou a medzinárodnými dohovormi predstaviť jedine na základe zákona. Ministerstvo školstva moderný zákon o športe, ktorý vyrieši okrem mnohých iných aj túto otázku, už pripravuje. Arbitrážna zväzová komisia vo futbale má aj napriek tomu svoj veľký význam, minimálne do lehoty účinnosti zákona. Komisia má začať „naostro“ fungovať od januára, je preto priestor vykonať nevyhnutné zmeny. Stovky záujemcov čakajú. Nielen na lepší štatút.
Autor: JOZEF TOKOŠ(Autor je licenčný hráčsky agent, zaoberá sa vzťahom športu a práva.)