Problémy spôsobuje nelegálna ťažba dreva. Rezort pôdohospodárstva sa snaží čeliť nelegálnej ťažbe aj sprísnením disciplíny v štátnych Lesoch SR.
„Štátna správa lesného hospodárstva kontroluje vyznačovanie stromov, ako aj označenie ciach po ich vyťažení. V lesoch a po lesných cestách sa pohybujú aj členovia lesnej stráže, ktorí môžu nelegálne drevo zhabať, alebo dávať pokuty,“ povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková.
Ministerstvo prehodnotilo svoju činnosť v ochrannej službe. Prísnejšie ustanovenia a postihy navrhuje v novom lesnom zákone. Novelizuje sa aj vyhláška o vyznačovaní stromov a evidencii ťažby dreva.
Juraj Lukáč zo združenia Vlk tvrdí, že nelegálne sa vyťažia 2 milióny kubických metrov dreva ročne. „Ministerstvo to odhaduje na 1 milión,“ dodal.
Polícia vyšetruje desiatky porušení zákona pri exporte dreva. Riešia ich aj príslušné orgány štátnej správy v správnom konaní. Rezort pôdohospodárstva priznáva, že do čierneho obchodu boli zapojení aj niektorí lesníci. Lesnícka sekcia už sprísnila dozornú činnosť ministerstva. (ts)
Vlastnícka štruktúra lesov k 31. 12. 2002:
1. štátne 42,8 %
2. patriace spoločenstvám 24 %
3. súkromné 2,9 %
4. obecné 9,7 %
5. cirkevné 3,2 %
6. poľnohospodárske družstvá 0,1 %
7. neznáme 7,3 %
Združenie Vlk by chcelo pralesy
BRATISLAVA - Na Slovensku nie je žiadna ochrana prirodzených lesov, tvrdí zoskupenie Vlk. Presadzuje, aby „aspoň“ 10 percent lesov na Slovensku zostalo bez zásahu človeka.
„Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že asi 40 percent lesov je nejakým spôsobom chránených - ale ide len o formálnu ochranu na papieri,“ hovorí náčelník združenia Juraj Lukáč. Tvrdí, že sa zasahuje „na každom štvorcovom metri nejakého lesa“.
Kým mimovládky vyzývajú na väčší stupeň ochrany lesov, rezort plánuje na budúci rok prijať moratórium na vyhlasovanie ďalších chránených území v lesnom pôdnom fonde, ktorých má Slovensko netypicky veľa. Výnimku majú tvoriť tie, ktoré súvisia s tvorbou sústavy Natura 2000 podľa európskej legislatívy. (ts)