
Palestínsky predák Jásir Arafat (vpravo) počúva prejav premiéra Ahmeda Kuráju na zasadnutí palestínskeho parlamentu v Ramalláhu krátko pred hlasovaním o dôvere kabinetu. FOTO - TASR/EPA
Vládu podporilo 46 poslancov, 13 bolo proti. Kurája vo svojom vystúpení ešte pred hlasovaním prisľúbil, že nová palestínska vláda si bude ctiť záväzky vyplývajúce z medzinárodného mierového plánu. „Považujeme mier za strategickú voľbu a budeme sa držať mierového plánu cestovnej mapy a dohôd uzavretých s Izraelom,“ povedal a vyzval na uzavretie dohody o prímerí s Izraelom.
V rámci snáh o obnovenie poriadku na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy a o oživenie mierového procesu s Izraelom Kurája vyzval na usporiadaniu parlamentných volieb. „Tie by sa mali konať najneskôr v júni budúceho roka,“ vyhlásil pred zhromaždenými poslancami. „Vyzývame preto izraelskú vládu, aby stiahla svoje sily z našich miest a dedín a umožnila nám tak usporiadať regulárne a slobodné voľby,“ dodal.
Či však bude mierový proces pokračovať, závisí najmä od ukončenia obojstranného násilia. V tomto duchu sa včera vyjadril aj izraelský minister zahraničných vecí Silvan Šalom, podľa ktorého bude nová vláda izraelským partnerom vtedy, ak sa vyrovná s teroristickými skupinami. Podobné výzvy však izraelskej strane stále adresuje aj Arafat a urobil tak aj včera. „Nastal čas vymaniť sa zo špirály násilia, z deštruktívnej vojny, ktorá neprinesie bezpečnosť Izraelčanom ani nám,“ citovala z Arafatovho prejavu agentúra Reuters. Zdôraznil pritom, že Izraelčania majú právo na bezpečnú existenciu v susedstve palestínskeho štátu.
Palestínsky vodca v prejave ďalej označil bezpečnostnú bariéru, budovanú Izraelom medzi palestínskymi územiami na západnom brehu Jordánu a územím Izraela, za „nový berlínsky múr.“ Tá podľa Arafata pripravuje palestínsky ľud o jeho pôdu, jeho práva na nezávislý štát a upiera mu prístup k svätému mestu Jeruzalemu. Arafat tiež obvinil Izrael, že „každodenne, dňom aj nocou“, ohrozuje jeho život. (čtk)