
Na dražbe sa bude dať kúpiť aj elegantný porcelánový servis, ktorý navrhli špeciálne pre Concorde. FOTO - ČTK
Aukčná sieň sa rozhodla vystaviť a predať viac ako sto súčastí elegantného stroja, ktorý bol viac ako tridsať rokov symbolom technického pokroku, ale nakoniec doplatil na svoj smäd po kerosine a na svoju jedinú nehodu, ktorú navyše ani nezavinil.
Pohľad do katalógu ukáže, že len u niekoľkých málo vystavovaných súčastí bude vyvolávacia cena vyššia, ako stála spiatočná letenka Concordom cez Atlantik - 11-tisíc dolárov. Pri vyvolávacej cene však samozrejme nemusí zostať.
Drahší je napríklad motor. Tu treba počítať s najmenej 60-tisíc euro. Typický triapolmetrový „nos“ lietadla si Christie‘s však cení na začiatok len na 10- až 15-tisíc eur. Machmeter, ktorý v kabíne cestujúcim ukazoval, ako stroj dosahuje dvojnásobnú rýchlosť zvuku, by mal začínať na 1500 až 2000 eurách a kreslo kapitána na 800 až 1000.
Vystavené a na predaj sú tiež napríklad kolesá podvozku, časti krídiel, zariadenie kuchyne alebo elegantný porcelánový servis, ktorý bol navrhnutý špeciálne pre Concorde. Kúpiť sa bude dať aj tridsiatka exkluzívnych čiernobielych fotografií dokumentujúcich dobrodružstvo Concordu.
Výťažok z aukcie pôjde nadácii leteckej spoločnosti Air France v prospech detí. Air France a British Airways boli jediné spoločnosti, ktoré s Concordom lietali. Posledný komerčný let francúzskeho stroja sa uskutočnil tento rok 31. mája, Briti prevádzku Concordov skončili až 24. októbra.
Francúzsko-britský zázrak techniky na pravidelné linky nasadili v roku 1976. Jedinú nehodu mal jeden stroj Air France v júli 2000 pri štarte z Paríža. Smrť 114 ľudí vtedy zavinil predmet povaľujúci sa na rozbehovej dráhe.
PAVEL ZAVADIL, čtk, Paríž