
Stúpenec opozície pred sídlom gruzínskeho parlamentu v Tbilisi. FOTO - TASR/AFP
Kým sa demonštranti delia o sendviče a čaj s mladíkmi z policajného kordónu, svetové veľmoci pozorne sledujú vývoj v krajine tranzitu nového kaspického ropovodu stavaného za americké doláre. Ten už teraz mení ich geopolitické záujmy.
Nepokoje posledných dní nehrajú do kariet ani Washingtonu, ani Ševardnadzemu, ale Moskve.
Moskva mala pre Tbilisi doteraz len výčitky, že nedostatočne likviduje čečenských militantov, skrývajúcich sa v priesmyku Pankisi. Gruzínci odpovedali tým, že požiadali o vojenskú pomoc Washington. Spojené štáty sa pustili do budovania ropovodu z Kaspického mora do Turecka a Európy. Má priniesť energetickú nezávislosť od Ruska aj Iránu.
Gruzínsko sa po Izraeli stalo druhým naväčším príjemcom financií zo Spojených štátov a Ševardnadze pragmatickou zárukou stability. „Amerického veľvyslanca tu volajú mimoriadnym ministrom Eduarda Ševardnadzeho,“ píše korešpondent BBC.
Moskva to sledovala so vzrastajúcou obavou. Začiatkom leta zakúpila ruská spoločnosť UES veľký podiel gruzínskych elektrární. Ruský Gazprom získal vplyv nad distribúciou zemného plynu v krajine. Voľby sa pre Kremeľ stali jedinečným priestorom na zvrátenie situácie vo svoj prospech.
Jedna z dvoch ruských vojenských základní v Gruzínsku sa nachádza v tom istom meste Batumi, ktoré je zároveň sídlom Strany obrody Aslana Abašidzeho, nového muža v hre o moc. Abašidze, známy svojou proruskou orientáciou, tvrdí, že je síce v opozícií, ale Ševardnadzeho podporí. Jeho Strana obrody prekvapujúco vyskočila na druhé miesto vo volebnom rebríčku krátko potom, čo Ševardnadze zistil, že aj ak odbije kritikov zmanipulovaných volieb, jeho strana nemá šancu na parlamentnú väčšinu.
A tú Ševardnadze súrne potrebuje - o necelé dva roky sa mu končí funkčné obdobie. Podľa zákona viac na prezidenta kandidovať nemôže. Zmena zákona pre udržanie moci by v tejto oblasti nebola žiadnou výnimkou. Klanu Alijevovcov v Azerbajdžane, ďalšej kľúčovej krajine nového kaspického ropovodu, to pred pár týždňami pred očami Západu prešlo.
Prekvapenie nastane až v prípade, keď Ševardnadze padne a nahradí ho dynamický opozičný vodca Michail Saakašvili, ktorý sa už stihol v etnicky nepokojnom Gruzínsku presláviť niekoľkými nacionalistickými poznámkami.
Ševardnadze stráca nervy, Američania sa boja o svoje investície do ropovodu, ohrozené výmenou moci a Moskva vyčkáva. Schudobneným Gruzíncom na námestiach sa zatiaľ črtajú dve možnosti. „Dali im na výber občiansku vojnu alebo banditský štát. Nič medzi tým,“ povedal analytik Paata Zakareišvili.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ