Chodorkovskij na súdnom pojednávaní nebol prítomný, so súdom komunikoval prostredníctvom videoprenosu. Išlo o jeho prvé verejné vystúpenie od zatknutia pred dvoma týždňami. Pred jeho vypočúvaním verejnosť aj médiá vykázali z miestnosti. Prokurátor Valerij Lachtin sa „obával úniku citlivých informácií,“ ktoré by mohli nastať počas vypočúvania.
Po oznámení, že súdne pojednávanie bude neverejné, klesli akcie Jukosu o ďalšie dve percentá. „Chodorkovského komplici sa pokúšali ovplyvniť svedkov,“ povedal Lachtin, podľa ktorého by sa niektorí z Chodorkovského ľudí mohli nachádzať v súdnej sieni.
Prokuratúra argumentuje, že zámožný Chodorkovskij by prepustenie na kauciu mohol využiť na ničenie dôkazového materiálu. Chodorkovskij je považovaný za najbohatšieho muža Ruska, jeho majetok odhadujú na 8 miliárd dolárov.
Podľa Chodorkovského právnika Roberta Amsterdama sa v ruskom práve nenachádza podklad na jeho držanie vo väzbe. „Je to politický väzeň,“ povedal včera novinárom a dodal, že uvažuje o odvolaní na ruský najvyšší súd a na Európsky súd pre ľudské práva.
Právnici Platona Lebedeva, spojenca Chodorkovského a spolupodieľnika Jukosu, ktorého zatkli už v júli, sa neúspešne pokúšali dostať svojho klienta z cely už niekoľkokrát.
Chodorkovskij je vo väzbe od 25. októbra. O niekoľko dní úrady zabavili 40 percent akcií Jukosu. Týždeň po zadržaní Chodorkovskij oznámil svoju rezignáciu na funkciu generálneho riaditeľa Jukosu.
Analytici tvrdia, že postup úradov si objednal Kremeľ, aby Chodorkovského potrestal za jeho politické ambície a podporu politických strán kritizujúcich politiku prezidenta Vladimira Putina. V decembri sa totiž budú v Rusku konať parlamentné a na jar aj prezidentské voľby.
(čtk, reuters, zo)