
O kúpu vodných elektrární má záujem žilinský Savas, ktorý chce zrekonštruovať a splavniť Vážsku vodnú cestu.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
elektrární, ale len ich časti.
O vodné a tepelné elektrárne má záujem žilinská akciová spoločnosť Savas. „Prihlášku do tendra sme dali už v minulosti, vtedy bola odmietnutá,“ hovorí jeho predsesa predstavenstva Savasu Milan Kurnocík. Vyjadril obavy, či sa teraz dostanú do druhého kola. „Budeme bojovať, pretože máme záujem o rekonštrukciu vážskej kaskády, čo je aj v uznesení vlády,“ dodal.
Savas je ochotný kúpiť nejadrovú časť elektrární. „Prioritne máme záujem o vodné elektrárne, ak by však bola podmienka kúpiť ich spolu s tepelnými, pristúpime na to,“povedal Kurnocík. Je pritom ochotný znášať aj dlhy, ktoré zaťažujú vodnú a tepelnú energetiku. Jadrové aktíva nechcú, pretože na to nemajú licenciu.
Firma vidí v získaní časti elektrární možnosť realizovať projekt Vážskej vodnej cesty, na ktorej pracuje už 9 rokov. „Náš záujem nie je čistý biznis, ale splavnenie vážskej vodnej cesty a spojenie s Odrou,“ tvrdí Kurnocík a pochybuje o tom, že nový zahraničný investor by bol ochotný investovať 20 miliárd korún do tohto projektu. Ak sa im nepodarí uspieť v tendri, budú chcieť rokovať s budúcim investorom o prenájme vodohospodárskej a energetickej časti elektrární.
Ďalšou slovenskou firmou, ktorá svoju účasť v tendri potvrdila, sú Hornonitrianske bane Prievidza. „Máme záujem o tepelenú elektráreň v Novákoch a spojenie ťažby uhlia spolu s výrobou elektriny,“ informoval riaditeľ pre stratégiu František Verbich z Hornonitrianskych baní. Podľa neho by takáto ponuka mala výrazný vplyv na zníženie nezamestnanoti v regióne. Upozornil, že nový investor by nemusel mať záujem na ďalšej ťažbe uhlia v okolí Prievidze.
Či zostanú v hre o elektrárne aj slovenské firmy, rozhodne privatizačná komisia tento týždeň. Ponuky bude hodnotiť podľa kritérii tendra. Tie stanovujú, že musí isť o spoločnosť, ktorá má skúsenosti v energetickej oblasti a ich cieľ v Slovenských elektrárňach musí byť strategický.
Podľa medializovaných správ vraj privatizačný poradca neodporúča obe slovenské firmy na ďalší postup do tendra. „My kritéria spĺňame, ale závisí od posúdenia privatizačného poradcu, či ich posúdi ako dostatočné,“ tvrdí Verbich z Hornonitrianskych baní. „Účasť na tendri si však nebudeme vynucovať za každú cenu,“ hovorí a pripúšťa možnosť rokovania o Novákoch s potenciálnym víťazom tendra.