Riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Milan Šoka včera na rokovaní zväzu v Banskej Bystrici argumentoval štatistikou ministerstva kultúry, podľa ktorej je priepastný rozdiel vo financovaní múzeí, ktoré patria pod samosprávu a štátnych.
„Len na ilustráciu – kapitálové náklady 7 múzeí pod samosprávou sú o 30 miliónov nižšie, ako v takom istom počte múzeí v štátnej správe,“ hovorí Šoka. Dodal, že diktatúra proletariátu sa zmenila len na diktatúru byrokracie. Tvrdí, že zákony o múzejníctve sa nedodržiavajú, pretože zriaďovatelia sa nedokážu starať o zbierky a chrániť ich.
Vedenie zväzu upozorňuje, že až 10 percent zbierkových predmetov na Slovensku je „akútne ohrozených“ a vyžaduje zásah. Reštaurátorské a konzervátorské dielne ale podľa neho nie sú technicky vybavené ani na štandardnej úrovni. Len doplnenie vybavenia by stálo okolo 10 miliónov korún.
Počítače v slovenských múzeách sú na veľmi zlej úrovni, ak ich vôbec majú. Niektoré múzeá nemajú softvér na spracovanie zbierok. Skoro polovica pracovníkov, ktorí sa zaoberajú odbornou správou zbierok, nemá vhodný počítač. Múzejníci upozorňujú, že zriaďovatelia by sa mali urýchlene zaoberať stavom depozitárov. Sklady takmer vôbec nemajú ochrannú klimatizáciu, protipožiarna signalizácia nie je ani v tretine z nich a poplašný systém ani v polovici. Až 111 z 270 expozícií má takmer 15 rokov. Päť sprístupnených expozícií pochádza z 50-tych rokov.
Na Slovensku je 70 múzeí, v zbierkach majú vyše 8 miliónov exponátov. DANIEL VRAŽDA