
Románsky kostolík z 13. storočia vidno až z diaľnice. FOTO - AUTOR
vôbec nič. Pri diaľnici ani starej ceste vedúcej z Nového Mesta do Trenčína nie je dokonca ani tabuľa, ktorá by odkazovala na túto rázovitú obec.
Románsky kostolík, spolu s opevnením a zvonicou, tu bol postavený už v roku 1240. Neskôr ho rozšírili a upravili v gotickom a renesančnom slohu. Od devätnásteho storočia je však opustený. V roku 1970 ho pamiatkový ústav zrekonštruoval a zakonzervoval. V deväťdesiatych rokoch v rámci reštitúcie prešiel pod cirkev. Teraz by rekonštrukciu potreboval opäť. Starosta obce Miloš Madila hovorí: „Chodia sem kadejakí vandali, ktorí si tu robia ohnisko, a keď naň nemajú kamene, zoberú si ich pokojne z muriva kostolíka. Neprekáža im, že sú to stáročia staré opracované kamene.“ V okolí kostolíka sa povaľujú plastikové fľaše so zbytkami látok na fetovanie. Madila hovorí, že občania Haluzíc sa o kostolík starajú sami. „Inak by tu z toho už bola hotová džungľa,“ vraví.
V kostole sa konajú omše, dokonca aj svadby. „Posledný pár tu zosobášili asi pred rokom,“ hrdo dodáva. Časť ochranného múru sa zrútila do rokliny. Na severe, hneď vedľa kostolíka, sa totiž začína 50 metrov hlboká priepasť, dlhá až kilometer. Vznikla eróziou haluzického potoka a ešte stále sa prehlbuje. Je vyhlásená za chránené prírodné územie. Kedysi tu vraj ľudia chodili po lávke cez potok, no vplyvom erózie sa pred storočiami pôvodné domy zrútili do rokliny. Z kopca vedľa kostolíka vidno hrad Beckov, Trenčiansky hrad a z opačnej strany dokonca Jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Neďaleko obce sa nachádza aj minerálny prameň. Keď sa starosta Haluzíc narodil, žilo vraj v dedine 350 ľudí. Dnes ich tu nebýva ani šesťdesiat. Zrušili obchod aj pohostinstvo. Za službami musia obyvatelia obce dochádzať do dva kilometre vzdialenej Bošáce. Haluziciam by však mohol svitnúť svetlejší zajtrajšok. Podnikatelia tu vystavali päť nových domov, ktoré chcú prenajímať pre agroturistov aj zo zahraničia. Časom by tu mala vyrásť sauna a tenisové kurty.
„Haluzice sú významné aj tým, že sa tu kedysi mimoriadne darilo mnohým drevinám a plodinám,“ hovorí vedúca odboru architektúry v Trenčíne Adriana Mlynčeková, ktorá vypracovala aj urbanistickú štúdiu okolia. V nej sa predpokladá rekonštrukcia a zastrešenie kostolíka, mal by tu vyrásť aj amfiteáter. „Kostolík by mohol byť osvetlený, aby lákal ľudí už z diaľnice. Všetko je to len vecou financií,“ hovorí. Obec však zatiaľ nemá ani kanalizáciu, plynofikovaných je zatiaľ len spomínaných päť nových domov.
MICHAL PIŠKO