
foto
BRATISLAVA – Ak bude protest lekárnikov pokračovať, štát v krajnom prípade zabezpečí distribúciu liekov cez iné subjekty ako verejné lekárne – napríklad cez nemocničné lekárne.
„Nemocničné lekárne podľa zákona nemôžu vydávať lieky na lekársky predpis. Na to by ministerstvo muselo vydať vyhlášku alebo nariadenie,“ hovorí hlavná odborníčka ministerstva pre lekárenstvo Renáta Szűczová. Zatiaľ nemá informácie, že by sa takýto krok pripravoval.
Podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca sa lekárnici nechcú dohodnúť. Odmietajú peniaze cez akciovú spoločnosť Veriteľ aj cez poisťovne. „Lekárnici si myslia, že do istej miery môžu tlačiť. Správne, je to ich výsostné právo, ale budú musieť aj zodpovedať za to, čo všetko urobili. Budú sa musieť občanom pozrieť do očí a povedať: boli tu peniaze, odmietli sme,“ povedal.
Najväčšia zdravotná poisťovňa, Všeobecná zdravotná, oznámila, že do konca roku je schopná sústrediť peniaze tak, aby každá lekáreň mala zaplatené to, čo vydala do konca júla. „Naša správna rada prijala opatrenia a do lekární okamžite išla suma asi 174 miliónov korún, bol použitý celý rezervný fond poisťovne. Pritom odišla aj normálna mesačná platba. Dúfam, že časť tých peňazí lekárne použijú na nákup liekov,“ povedal v TA3 generálny riaditeľ VšZP František Valašek. Celkovo teda na účty lekární odišlo podľa neho v posledných dňoch 1,25 miliardy korún.
Farmaceutické spoločnosti zatiaľ situáciu sledujú. Podľa nich ide o dlhodobý problém. „Bolo by dobré, keby sa vláda zmobilizovala a snažila sa ho riešiť,“ povedala pre SME Soňa Strachotová, výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností.
O odchode zo slovenského trhu výrobcovia liekov neuvažujú. „Sme pred vstupom do Európskej únie, diskusie v tejto rovine neprebiehajú,“ hovorí Strachotová.
Ministerstvo tiež preveruje skutočnosť, že v Trnavskom a Nitrianskom kraji funkciu vedúceho krajského farmaceuta vykonávali majiteľky lekární, ktoré sa tiež zapojili do protestu a lekárne zatvorili. Včera totiž oznámilo, že voči lekárňam, ktoré v pondelok a včera zavreli prevádzku bez toho, aby to oznámili vedúcemu farmaceutovi samosprávneho kraja, začnú konanie o odobratí licencie. V spomínaných prípadoch by však správne konanie mali viesť samy proti sebe. Trnavská krajská farmaceutka Viera Čillíková včera svoju lekáreň otvorila. V Nitre funkciu krajskej farmaceutky zastáva Ernestína Tóthová, hovorkyňa Slovenskej lekárnickej komory. Ministerstvo preskúma, či nešlo o konflikt záujmov a porušenie zákona.
Lekárnická komora označila ministrove vyjadrenia za účelové zastrašovanie.
(mar, tasr, sita)
Čo sa môže stať v najbližších dňochKrízový scenár
Lekárne naďalej nebudú objednávať a postupne budú zatvárať. Štát bude musieť prevziať zásobovanie obyvateľov liekmi. Minister Zajac naznačil, že je možné to urobiť vydaním licencií novým subjektom, ktoré splnia podmienky, alebo sa lieky budú objednávať a vydávať cez nemocničné lekárne. Voči lekárnikom, ktorí budú pokračovať v proteste, sa začne konanie o odobratí licencie.
Menej krízový scenár
Lekárne budú objednávať len tie lieky, na ktoré budú mať peniaze. Pacient tak bude musieť obiehať viaceré lekárne, problém bude dostať drahšie lieky.
Najpravdepodobnejší scenár
Lekárnici dostanú na účty istú sumu od poisťovní a obnovia objednávanie liekov. Lekárne síce zostanú ďalej zadlžené, ale znovu začne fungovať doterajší režim, pacienti dostanú všetky potrebné lieky.
Z každej vybranej 100-koruny ide 41 korún na lieky
Spotreba liekov na Slovensku každý rok stúpa a stúpajú aj náklady na lieky. „V návrhu rozpočtu na budúci rok sa znova predpokladá, že na lieky pôjde 41 percent základného fondu, teda 41 korún z každej stokoruny, ktorá sa vyberie na zdravotnom poistení na financovanie zdravotnej starostlivosti,“ povedal Milan Velecký, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne. V prvom polroku 2003 vydala VšZP na zaplatenie liekov až 43 percent základného fondu.
Dôvodom vysokých nákladov na lieky je starnutie obyvateľov, zvyšovanie predpisovania receptov, vývoj nových (a drahých) prípravkov. Farmaceutické spoločnosti vydávajú veľké sumy na marketing svojich prípravkov, na trh prichádzajú tzv. life-style drugs - lieky, ktorými sa upravujú následky moderného životného štýlu.
Problémy s platením za lieky majú mnohé krajiny. Rakúska vláda tento týždeň ohlásila, že deficit zdravotných poisťovní za rok 2003 dosiahne výšku 288 miliónov eur. (mar)
České lekárne sú na slovenských pacientov pripravené
Lekárne na česko-slovenskom pomedzí sú pripravené na zvýšený dopyt po liekoch, ktorý vyvoláva zatvorenie väčšej časti slovenských lekární. Hromadné návaly ľudí zo Slovenska však českí lekárnici zatiaľ neočakávajú.
„Zásoby sme zatiaľ nezvyšovali, ale tovar objednávame denne, takže sme schopní na zvýšený počet zákazníkov zo Slovenska okamžite zareagovať. Slováci k nám pravidelne chodia už teraz, najmä pre doplnkový sortiment. Niektoré potravinové doplnky a vitamíny u nich nie je možné dostať,“ povedala Lenka Kovářová z lekárne v Bánove.
Zvýšením objednávok sú pripravení zareagovať aj v lekárni vo Veľkých Karloviciach. „Pre nás by to nemal byť problém. Aj k nám Slováci chodia pravidelne a nakupujú niektoré voľne prístupné lieky, ktoré sú u nich drahšie, než u nás. Nie je ich však veľa, a ak by sa počet pacientov zo Slovenska aj zvýšil, tak nával určite nečakáme,“ potvrdila lekárnička Lenka Kovářová.
Na lekársky predpis je možné vybrať si liek aj v zahraničí, je na posúdení lekárnika, či recept akceptuje. Slovenský občan však v takom prípade zaplatí plnú cenu lieku. (čtk)