Zástupcovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, Slovenskej asociácie producentov v audiovízii a Herecká obec Slovenska špeciálne privítali práve ustanovenie, že STV musí 20 percent z koncesionárskych poplatkov dať na výrobu „slovenských hraných, dokumentárnych a animovaných vizuálnych diel, vyrobených v spolupráci s nezávislými producentmi“. STV s návrhom nesúhlasí.
Umelci apelujú na poslancov, aby návrh schválili. Odvolávajú sa na záujmy občanov, potrebu oživenia pôvodnej tvorby, ale aj na európsku legislatívu.
„Namiesto toho, aby sa nakupovali zlacnené staré programy z ARD a podobne, sa tu budú vyrábať audiovizuálne diela, dokumentárne a hrané filmy, ktoré budú reprezentovať skutočnosť, v ktorej žijeme,“ tvrdí prezidentka filmovej akadémie Zuzana Gindl-Tatárová.
Herecká obec Slovenska chce podľa svojho prezidenta Petra Rúfusa „vrátiť hercom postavenie, ktoré im niekedy patrilo“. Marián Urban, prezident asociácie producentov, hovorí, že bez zákona „ostaneme hanbou Európy“.
„Iste, komu by sa nepáčilo mať zákonom zaručenú zákazku každý rok okolo 300 miliónov korún?“ odpovedá Branislav Záhradník z vedenia STV. „A nikoho nezaujíma, či to STV finančne zvládne?“
Televízia tvrdí, že o možnej podpore slovenskej televíznej tvorby by mali rozhodovať jej pracovníci podľa kvality projektu. Manažment vraj veľmi rád podporí dobrý námet na nepredražený slovenský film či seriál, ak televízii prinesie sledovanosť. „Ale, žiaľ, skúsenosť z posledných rokov v STV hovorí, že viaceré ‘koprodukčné‘ projekty boli pre STV nevýhodné.“
Na prebiehajúcom bratislavskom filmovom festivale žiadny slovenský film nesúťaží, pretože kvalitou nie sú podľa organizátorov konkurencieschopné.
MIRKA KERNOVÁ