BRATISLAVA - Hudobný skladateľ Juraj Hatrík a komorný súbor Opera Aperta získali cenu kritiky za rok 2002 na 7. ročníku festivalu Melos-Étos. Hatríka ocenili za kompozíciu Koncertnej fantázie pre klavír a orchester Ecce quod Natura a komorný súbor Opera Aperta za profesionálne a systematické šírenie pôvodnej slovenskej tvorby.
Cenu každoročne udeľuje Klub hudobných kritikov a publicistov, ktorý pôsobí pri Slovenskej muzikologickej asociácii pri Slovenskej hudobnej únii.
Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos pokračuje dnes v Bratislave dvoma koncertmi. O 17.00 h sa v priestoroch Pállfyho paláca na Zámockej 47 uskutoční recitál vynikajúceho fínskeho hráča na čembalo a skladateľa Jukka Tiensuu. Zvukové možnosti tradičného barokového nástroja Tiensuu virtuózne rozohrá nielen vo svojich vlastných kompozíciách, ale aj v skladbách iných autorov okrem iného napríklad aj v slávnom Continuu klasika 20. storočia Györgya Ligetiho.
Večer o 19.30 h sa v malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu predstaví poľský Orkiestar muzyky nowej so sólistom Mikulášom Škutom. Zaznejú Elégia Jozefa Kolkoviča, u nás takmer nehrávaného talentovaného slovenského autora žijúceho dnes v USA, skladba Ľubice Čekovskej Two Portraits, ktorá vznikla na priamu objednávku festivalu a skladby poľských skladateľov Henryka Mikołaja Góreckého a Wiesława Cienciału.
Záver večerného koncertu obstará netradičné rekviem, ktorým Górecki, autor nesmierne populárnej Symfónie č. 3, vyprevádza na „poslednej“ ceste typický český národný tanec. (kul)