Alain Jardel splnil to, čo otvorene sľuboval v médiách a čo od neho čakalo celé Francúzsko. Pre trikolóru získal titul majsteriek Európy v basketbale žien. Po dvoch neúspešných finálových účastiach - na ME 1993 v Perugii a pred dvoma rokmi v Poľsku - by sa ďalšie druhé miesto bralo ako neúspech. K zlatu doviedol svoje hráčky spôsobom, ktorým si získal všeobecný rešpekt. Francúzsky tím prešiel šampionátom bez jedinej prehry, čo na vrcholných podujatiach nebýva zvykom. V skupine v Orléans vyhrala domáca reprezentácia postupne nad Rumunskom, Juhosláviou, Ukrajinou, obhajcom titulu Poľskom a Španielskom, vo štvrťfinále v Le Mans nedala šancu Slovensku (70:56), v semifinále sa pohrala s Litvou a v nezabudnuteľnom finále svoju triumfálnu cestu zakončila víťazstvom nad obávaným Ruskom.
Basketbalový mág Alain Jardel, pôvodným povolaním stredoškolský profesor telesnej výchovy, v súkromí obdivovateľ vážnej hudby, najmä Mozarta, má výnimočnú reprezentačnú bilanciu. Francúzske národné družstvo prevzal v apríli 1997 a odvtedy s ním dosiahol, aj s ôsmimi stretnutiami na Euro 2001, neuveriteľných 98 víťazstiev zo 115 zápasov. V denníku Le Maine Libre vysvetľoval, prečo nikdy netrénoval mužov. „Vždy boli okolo mňa iba ženy. Sám mám dve dcéry a tri vnučky. Viem, pre mladé dievčatá už asi nie som veľmi príťažlivý, mám päťdesiatpäť rokov a aj sa patrične na svoj vek cítim. Trénovanie basketbalistiek ma však stále baví.“
S veľkým uznaním až obdivom hovoril o kapitánke Yannick Souvréovej. „Je to duša tímu, na ihrisku moja pravá ruka. Môžem sa spoľahnúť, že na palubovke zrealizuje moje myšlienky a taktické pokyny. Jej prostredníctvom viem o náladách v družstve, čo tiež nie je nepodstatné.“ Skvelá francúzska stredná rozohrávačka sympatie opätuje: „Je to ‘Pán tréner‘. Náročný na seba, ale aj na ľudí vo svojom okolí. O basketbale vie veľmi veľa a svoje vedomosti dokáže využiť na formovanie hráčok.“
Alain Jardel vyžaduje od svojich zvereniek, aj od najväčších hviezd, spoluprácu s tímom. Nestrpí egoizmus a individualizmus, vzájomné vypomáhanie v obrane prepracoval takmer do dokonalosti. Je vyznávačom agresívneho pressingu. Tvrdí, že nátlaková hra je podstatou moderného basketbalu. Francúzsko na šampionáte ukázalo, že hráčky sa s myšlienkami svojho trénera stopercentne stotožnili.
PETER ŠEFRÁNEK, Le Mans