Spoločnosť Pro história, šéfredaktor Vladimír Segeš
V hlavných článkoch sa píše o vojenských úspechoch starých Rimanov na území Germánie, budovaní európskej vzdelanosti na stredovekých univerzitách, pokračuje seriál o zámorských objavoch. Slovenské dejiny zastupujú články z novšieho obdobia - napríklad o Východoslovenskom roľníckom povstaní v roku 1831, krokoch slovenských vysťahovalcov v Kanade či Benešových dekrétoch a ich význame v povojnovom Československu. Rubrika Človek a doba prináša portrét renesančného vzdelanca Faustusa Verančiča a významnej osobnosti svetových a britských dejín Winstona Churchilla.
Číslo dopĺňajú pravidelné rubriky ako reportáž z estónskeho Tallinnu či Heraldické okienko o náprsných dekoráciách kanonikov na Slovensku.
Konzervatívne pohľady (na spoločnosť a politiku) 1/2001
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, šéfredaktor Oleg Pastier
Číslo otvára text Margaret Thatcherovej, obhajujúcej princípy konzervativizmu a jeho možnosti v postkomunistických krajinách. V polemickej časti reagujú viacerí autori na článok Štefana Hríba Konzervatívci bez Boha? - na ukážku dva pohľady: Jaroslav Daniška tvrdí, že „bez Boha je nepredstaviteľné nielen kresťanstvo, ale ani konzervativizmus“, kým Ondrej Dostál si myslí, že „konzervatívec nemusí veriť v Boha, mal by však k svetu pristupovať tak, ako keby bol svet Bohom stvorený“.
O téme článku nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu F. A. Hayeka vraví jeho názov Proč nejsem konzervativec? Po úvahách o aktuálnych problémoch Slovenska dostáva slovo spisovateľ - Ivan Kadlečík v inšpiratívnom rozhovore ponúka mnohé skvosty: „Dnes vidíme, že nevoľnícku, poddanskú či lokajskú dušu nemožno oslobodiť veľkým Novembrom rovnako ako veľkým Októbrom, víťazným Februárom, prvým Januárom, skrátka nijakým mesiacom či mesiášom.“