Asi desaťmiliónové mesto už turisti dávno opustili.
Letiská na severe krajiny dočasne zatvárajú a lety presúvajú na hlavné mesto Islamabad, ktoré je v dosahu talibanských striel. Ľudia sa obávajú, že sa niekto vo Washingtone rozhodne bombardovať civilistov v Afganistane. To by mohlo znamenať džihád, zhodujú sa. Z dobre pripravenej vojenskej operácie, naopak, strach nemajú.
Obyvatelia južného Pakistanu vedia o Afgancoch svoje. Okrem toho, že o nich koluje množstvo vtipov, sa hovorí, že Afganec je bez kalašnikova ako ryba na suchu.
Ak ich napadnú, tak sa spoja, ale až sa to skončí, zase sa budú biť medzi sebou, tvrdí Faíz, stredoškolský učiteľ fyziky. Afganistan je peklo, vojenské i náboženské, hovorí. „Všetkých moslimov však netreba hneď hádzať do jedného vreca,“ dodáva.
V 14-miliónovom Pakistane pretrvávajú protiamerické nálady. V najväčších mestách ako Lahor, Pešavár a Islamabad a, samozrejme, v Karáči sa každý deň poobede, po modlitbách, konajú demonštrácie s pálením amerických zástav či podobizne prezidenta Busha. Nasleduje policajný zásah, hluk, sirény a streľba. Tá rozvášnené a horúce davy rozoženie.
Miestne médiá včera špekulovali nad tým, prečo sa na niekoľko hodín uzavrelo letisko v Islamabade, a myslia si, že preto, aby umožnili pristáť americkým lietadlám.
V Karáči ste v bezpečí, prevrat tu zatiaľ nehrozí, ale bude lepšie, ak Pakistan opustíte, povedal nám dôstojník pakistanskej armády na letisku. S typicky miestnou pohostinnosťou pritom nezabudol dodať, že do jeho krajiny sa treba vrátiť.