nsko a Arménsko.
Krvavé nepokoje sprevádzali nedávne prezidentské volby v Azerbajdžansku, krajine s bohatými náleziskami ropy a zemného plynu. Voľby vyhral syn doterajšieho prezidenta Gejdara Alijeva Ilcham. Pri stretnutiach s políciou už zahynulo niekoľko priaznivcov opozície a opoziční vodcovia boli zatknutí.
Podobný scenár sa odohral i v Arménsko - vlnu demonštrácií a zatýkania prežilo tento rok vo februári po prezidentských voľbách, ktoré znovu vyhral Robert Kočarjan. Krajina sa nemôže spamätať ani z masakru v parlamente v roku 1999: komando odporcov vtedajšieho premiéra Vazgena Sarkisjana v budove zákonodarného zboru v prestrelke zabilo osem ľudí vrátane premiéra a šéfa parlamentu.
Pozornosť zameraná na tri zakaukazské krajiny pramení zo strategických záujmov veľmocí. USA podporuje ropovod Baku - Tbilisi - Ceyhan (Turecko), lebo dopravu ropy z Kaspického mora umožní odkloniť od Ruska aj Iránu, čím sa Moskva cíti ohrozená. Washington podporuje Gruzínsko v boji proti terorizmu. Rusko však hrozí, že ak Tbilisi nezasiahne proti základniam, z ktorých čečenskí militanti podnikajú podľa Moskvy nájazdy na ruské jednotky, uchýli sa k preventívnym úderom. Rusko sa však zaujíma o transport ropy z Kaspického mora na svoje územie cez Azerbajdžansko.
Autor: DAVID PREISLER, čtk