
Hlavné námestie v Tbilisi počas víkendu zaplnili tisícky demonštrantov. FOTO - TASR/AFP
TBILISI - Ulice gruzínskych miest celý víkend okupovali tisícky demonštrantov. Protestovali proti údajnému sfalšovaniu volebných výsledkov a žiadali odstúpenie prezidenta Eduarda Ševerdnadzeho a nové hlasovanie. „Situácia sa vymkla kontrole,“ opísal včera stav krajiny gruzínsky minister obrany David Tevzadze.
Gruzínsky prezident Eduard Ševardnadze včera nečakane vyšiel z budovy parlamentu a obklopený členmi bezpečnosti sa vmiesil do davu ľudí, ktorí strávili na námestí noc. Privítali ho pokriky a výzvy na odchod. Prezident vyhlásil, že „nemôže dovoliť ľuďom, ktorí zničili všetko, čo mohli, aby sa ujali moci“. Ponúkol opozícií, že s ňou bude rokovať. Vodkyňa opozície a predsedníčka parlamentu Nino Burdžanadzeová, ktorá bola medzi demonštrantmi, výzvu na vyjednávanie prijala za podmienky usporiadania nových volieb.
Iní opoziční predáci už nie sú takí zmierliví a tvrdia, že jediná vec, o ktorej sú ochotní hovoriť s prezidentom, je jeho rezignácia. Patrí k nim i predák Národného hnutia Michail Šaakašvili, kľúčová osobnosť protestných akcií.
Odhady počtu účastníkov protestnej akcie v Tbilisti sa rôznia od štyritisíc až po 15-tisíc demonštrantov. Demonštrácie boli pokojné, polícia zostávala v pohotovosti. Poprední policajní činitelia vydali vyhlásenie, že ak sa situácia vymkne kontrole, použije polícia strelné zbrane.
Podľa najnovších predbežných výsledkov, zverejnených ústrednou volebnou komisiou podozrievanou z machinácií, bola po spracovaní 91 percent volebných obvodov na prvom mieste Ševardnadzeho provládna strana Nové Gruzínsko, tesne za ním nasleduje regionálna Strana obrody Aslana Abašidzeho. Na treťom mieste je Národné hnutie vedené Michailom Saakašvilim, po ňom Blok Demokrati Nino Burdžanadzeovej. Definitívne výsledky neboli v nedeľu stále známe.
Menej známa Strana obrody sa na prvých priečkach vo volebných pretekoch ocitla v čase, keď začalo byť zjavné, že aj pri uznaní výsledkov volieb by dve opozičné zoskupenia nadobudli väčšinu v parlamente, čo by znemožnilo pokusy sedemdesiatnika Ševardnadzeho zákonom si predlžovať svoje funkčné obdobie. To sa končí v roku 2005. Strana obrody sa síce charakterizuje ako opozičná, ale jej šéf Aslan Abašidze vyslovil podporu prezidentovi Eduardovi Ševardnadzemu.
Do boja o politickú budúcnosť Gruzínska už zasiahlo násilie. Skupina maskovaných mužov v piatok vypálila dávku zo samopalov do demonštrantov opozičného Národného hnutia v západogruzínskom Zugdidi. Od troch do desiatich ľudí utrpelo zranenia, prítomná polícia nezasiahla.
Gruzínsko po rozpade sovietskeho impéria upadlo do občianskej vojny, ktorú sa začiatkom 90. rokov podarilo zažehnať novému prezidentovi, vtedy nádejnému kolegovi reformátora Michaila Gorbačova - Eduardovi Ševardnadzemu. Po desiatich rokoch jeho vlády sa krajina ocitla na pokraji kolapsu.
(zo, čtk, reuters)