vecí Cyril Svoboda obháji svoj post predsedu. Nestalo sa. Novým šéfom ľudovcov je Svobodov najväčší rival a doteraz ekonomický expert strany Miroslav Kalousek.
Kalouskovo zvolenie do čela druhej najvýznamnejšej vládnej strany pravdepodobne neprinesie zásadný zvrat. „Zmena vo vedení KDU-ČSL neznamená destabilizáciu vlády,“ hovorí Kalousek. Pozorovatelia ale očakávajú výrazné posuny. „Znamená to určitú reorientáciu strany na možnú budúcu spoluprácu s ODS a tým aj ďalšie uvoľnenie vládnej koalície,“ tvrdí politológ Bohumil Doležal.
Svoboda je rozhodným zástancom spoluvládnutia so sociálnymi demokratmi a odmieta spoluprácu s ODS. Kalousek sa, naopak, netají, že má bližšie k občianskym demokratom. Tí takmer isto vyhrajú najbližšie parlamentné voľby a ak sa ľudovci chcú aj nadaľej držať hesla „Byť pri tom“, čiže byť súčasťou akejkoľvek vládnej koalície, bolo vystriedanie Svobodu načase.
Otázka však je, či Kalousek zachráni klesajúce volebné preferencie strany. Nový líder je mimoriadne schopný muž s mimoriadne zlou povesťou. V rokoch 1993 až 1998 pracoval na ministerstve obrany ako námestník zodpovedajúci aj za investície rezortu. Práve v tom čase sa ministerstvo a Kalousek osobne stali v očiach médií a verejnosti stelesnením podozrivých štátnych zákaziek a korupcie. Policajné vyšetrovanie však vždy vyznelo do prázdna.
Pokles preferencií KDU - ČSL pravdepodobne súvisí so samotným rozporuplným charakterom strany. Ustavične lavíruje medzi svojím hodnotovým konzervativizmom a ľavicovosťou v ekonomickej oblasti. Požaduje zákaz interrupcií, na druhej výrazné vládne zásahy do trhu, hlavne v oblasti poľnohospodárstva, a masívne rozpočtové výdavky.
Odchádzajúci líder Cyril Svoboda bol na českej politickej scéne najvýraznejším zástancom členstva v Európske únii. Väčšina voličov strany však žije na agrárnom moravskom vidieku, ktorý má z členstva strach.
Vďaka blízkosti ku katolíckej cirkvi je strana v očiach väčšiny mimoriadne sekularizovanej českej verejnosti z princípu neprijateľná. Navyše, strana dokáže osloviť mladých ľudí ešte menej ako komunisti. Vek priemerného člena KDU-ČSL je 62 rokov.
PETER MORVAY