
Rozdiel medzi tým, čo ľudia do druhého pilera vložia a koľko odtiaľ vyberú, sa im zníži ešte o daň. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
vé výnosy na účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Zdaníme teda rozdiel v tom, koľko do kapitalizačného systému sporiteľ vloží a koľko odtiaľ vyberie,“ vysvetlil hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Zdaňovanie výnosov na dôchodkových účtoch zníži konečnú sumu, z ktorej sa budú vyplácať dôchodky. „Samozrejme, zníži sa reálne zhodnotenie úspor v druhom pilieri. Treba však vidieť, že pri 19-percentnej dani sa zakladajú rovnaké podmienky platné aj na iné formy sporenia,“ myslí si analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš.
Každá piata koruna z výnosov na dôchodkových účtoch tak podľa schváleného zákona o dani z príjmov pôjde do štátneho rozpočtu. „Tieto veci boli, samozrejme, konzultované aj s ministerstvom práce. V pripomienkovom konaní nemali proti zdaňovaniu žiadnu námietku,“ povedal Papanek z ministerstva financií.
Zdaňovaním výnosov na dôchodkových účtoch je však rezort práce zaskočený. Je dokonca možné, že onedlho dôjde k novelizácii nedávno schváleného zákona. „Nesúhlasíme s touto úpravou. Domnievame sa, že sa do konečného znenia návrhu zákona dostala nedopatrením. Po predbežnej dohode s ministrom financií sa to budeme snažiť napraviť,“ avizuje hovorca ministerstva práce Martin Danko.
Daň z výnosov môže odradiť ľudí od reformy. „Každý rozumne rozmýšľajúci človek si spočíta, že v priebežnom pilieri mu nikto nič nezdaní, a v druhom pilieri áno. Okrem toho prvý pilier je nastavený veľmi štedro, takže rozdielny daňový režim znevýhodní tých, ktorí sa zapoja do sporivého systému,“ myslí si Ivan Švejna, ktorý stál pri návrhoch dôchodkovej reformy. „Nie je to však až taká tragédia, keďže prvé dôchodky z kapitalizačného piliera sa budú vyplácať najskôr o sedemnásť rokov, a dovtedy sa v otázke daní ešte veľa zmení,“ dodal.