Železnice nestíhajú v nedeľu predávať lístky

Je nedeľa tesne po pol šiestej večer a na komárňanskej železničnej stanici stoja v rade na lístky desiatky ľudí. Chcú ísť na vlak s odchodom o 17.49 h, no mnohí sa za zostávajúcich pätnásť minúť k lístkom nedostanú. Študenti alebo ľudia, ktorí cestujú ..


FOTO SME - pavol funtál


Je nedeľa tesne po pol šiestej večer a na komárňanskej železničnej stanici stoja v rade na lístky desiatky ľudí. Chcú ísť na vlak s odchodom o 17.49 h, no mnohí sa za zostávajúcich pätnásť minúť k lístkom nedostanú. Študenti alebo ľudia, ktorí cestujú do Bratislavy pravidelne za prácou, tvrdia, že situácia sa opakuje každý týždeň. Lístky však predávajú vždy iba pri jednom okienku.

Hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský cestujúcim odkazuje, že s radmi pred pokladnicami musia rátať. „Aj v banke treba niekedy stáť v rade.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keď v nedeľu zaznel oznam, že vlak odchádza, stálo pred pokladnicou ešte 10 či 12 ľudí. Sprievodca vo vlaku bol nekompromisný, za nákup lístka účtoval prirážku 70 korún. „Zaplatím vám riadnu cenu lístka, ale žiadnu prirážku, lístok som si kúpiť chcel, ale neumožnila mi to neschopnosť železníc,“ odpovedal cestujúci Roman. Sprievodca sa začal vyhrážať, že ho vysadí na najbližšej stanici, napokon sa tak nestalo.

Sprievodca sa však o chvíľu objavil znova a trval na svojom. Zmenil taktiku a obvinil cestujúceho, že je neslušný. Na otázku, čo mal pri pokladnici robiť a čo robili ostatní, ktorí si lístok nemohli kúpiť, odpovedal: „Tí sa na vlak pozerali z perónu, ako odchádza. Mali aspoň takú slušnosť, že nenastúpili bez lístka.“ Argumentoval aj tým, že lístky sa dajú kúpiť 60 dní vopred.

SkryťVypnúť reklamu

„Bude vás to stáť 700 korún, za to vám ručím,“ oznámil sprievodca, Roman však napokon až po prestup na rýchlik v Nových Zámkoch cestoval zadarmo.

Čikovský je presvedčený, že problémy s čakaním v radoch na lístky nie sú až také dramatické. „Rady nie sú také, že by sa čakalo dlhšie ako 10 minút,“ tvrdí. Ak je pri pokladnici veľký nával, pracovníci stanice to majú oznámiť vlakovej čate a sprievodca bude vydávať lístky bez príplatku.

„Cestujem pravidelne z Bratislavy do Turčianskych Teplíc. Na stanici si málokedy stihnem kúpiť lístok, lebo rad je pridlhý. Sprievodca však vždy odo mňa žiada príplatok,“ vraví zas cestujúci Tomáš. Podobne hovoria aj ďalší cestujúci.

Pracovníčka Hlavnej stanice v Bratislave, ktorá nechce byť menovaná, povedala, že sprievodcovia sú nútení byť prísni, pretože na nich tlačia revízori. „Pri zistení najmenšej chyby ich preradia na horšie trate alebo vyhodia.“ Nemôžu si preto dovoliť vyjsť v ústrety tým, čo si nestihli kúpiť lístok. (rp, pcs)

SkryťVypnúť reklamu

Ako to vidia železnice

Cestujúci môže do vlaku nastúpiť len s platným cestovným lístkom. Ak si lístok nestihol kúpiť, musí sám vyhľadať sprievodcu a zaplatiť príplatok najmenej 70 korún. Príplatok neplatí, len ak nastupoval v stanici, ktorá nemá pokladnicu alebo bola zatvorená. Ak sprievodcu nevyhľadá, môže dostať pokutu 700 korún. V predajných automatoch sa dá kúpiť lístok len do 90 kilometrov a treba platiť mincami. Automaty sú len na vybraných staniciach. Hovorca železníc Čikovský tvrdí, že ich má byť časom viac. V najbližších rokoch železnice chcú zaviesť čipovú kartu. Sprievodcovia budú mať prístroj, ktorý z karty odčíta sumu za cestu.

V Česku sa za kúpu lístka vo vlaku platí príplatok 20 korún. Cestujúci môžu využiť kilometrickú banku, ktorú si len sami vyplnia. Na Slovensku aj kilometrickú banku treba dať potvrdiť v pokladnici.

SkryťVypnúť reklamu

Ak to vyžadujú prevádzkové pomery, výdajňa cestovných lístkov môže u nás odmietnuť predať lístok aj 5 minút pred odchodom vlaku. (pcs)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 679
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 465
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 441
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 453
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 582
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu