Problém slovenských Rómov je problémom celej Európy a vyžaduje si dlhodobú stratégiu, povedal predvstupový poradca Michel Digne.
Odborníci sa zhodli, že nechýba ani tak snaha ako peniaze. Tie sú podľa Digneho v eurofondoch či v Svetovej banke, ale Slovensko sa musí naučiť o ne uchádzať. Na prípravu projektov však potrebuje hodnoverné štatistické údaje, ktoré zatiaľ chýbajú.
Experti z Holandska, Grécka a Francúzska pôsobili priamo v rómskych osadách, ktorých existenciu považujú za najväčší problém. „Nie je možné Rómov nechať takto žiť,“ povedal francúzsky expert na bývanie Alain Chenal. Zároveň však nestačí postaviť im byty, „je potrebné, aby mali vytvorené podmienky na vzdelanie, zamestnanie“.
Podobný šok zažil aj expert na vzdelávanie Pascal Bavoux, keď prišiel na Slovensko do osád na východe republiky. „Učitelia, ktorí mali dobrú vôľu učiť v rómskych komunitách, sú veľmi zle platení. Neraz učia v zničených školských zariadeniach, niekde dokonca neboli ani kriedy,“ povedal.
Holandský expert na zamestnanosť Björm Wendin, ktorý strávil na Slovensku približne rok, vidí nádej v ľuďoch, ktorí chcú pomáhať. „Stretli sme sa so starostami a aktivistami z mimovládok, je tu nádej.“
Experti ocenili doterajšiu prácu Úradu splnomocnenkyne vlády pre rómsku problematiku Kláry Orgovánovej, tvrdia však, že by sa mal personálne a finančne posilniť. (hr)