BRATISLAVA - Spotrebitelia na Slovensku budú lepšie chránení. Od 1. apríla má platiť zákon, ktorý spotrebiteľovi umožní vypovedať pre neho nevýhodnú zmluvu. Novela Občianskeho zákonníka doplní zákon o podomovom a zásielkovom predaji a na jej základe bude mať spotrebiteľ možnosť bez udania dôvodu odstúpiť do siedmich dní od kúpnej zmluvy a do desiatich dní od zmluvy o užívaní budovy. Novelu pripravilo ministerstvo hospodárstva a vláda ju už schválila.
Dušan Vilim z ministerstva hospodárstva je presvedčený, že nový zákon vytvorí rovnováhu medzi spotrebiteľom a dodávateľom. Dodávateľ je totiž profesionál a oproti spotrebiteľovi má značnú výhodu. Zmluvu sám pripravuje a na jej naštudovanie má dosť času. Spotrebiteľ má naopak na preštudovanie zmluvy často len pár minút. Preto veľakrát podpíše niečo, čo je pre neho veľmi nevýhodné a ani o tom nevie. Zistí to až doma, keď si zmluvu dôkladne prečíta.
„Zabezpečí to ochranu spotrebiteľov pred monopolmi,“ hovorí Miroslav Tulák zo Združenia slovenských spotrebiteľov. Dnes spotrebitelia bežne uzatvárajú pre nich nevýhodné zmluvy. Akúkoľvek možnosť vyvliecť sa z takýchto zmlúv spotrebiteľské organizácie vítajú.
Zástupcovia firiem svorne tvrdia, že ich zmluvy nie sú pre zákazníkov nevýhodné, a preto sa zákona neobávajú.
Novela zákonníka zavádza aj pojem spotrebiteľská zmluva. Ide o každú zmluvu, pri ktorej spotrebiteľ nemôže ovplyvniť jej obsah. Môže ísť o kúpnu zmluvu či zmluvu o dielo, ale aj ďalšie typy zmlúv. Spotrebiteľské zmluvy nesmú obsahovať nerovnovážne ustanovenia v neprospech spotrebiteľa a neplatné sú všetky ustanovenia zmluvy, s ktorými sa nemal možnosť oboznámiť vopred.
Ešte väčšie právomoci bude mať spotrebiteľ v prípade zmluvy o užívaní budovy alebo jej časti. Zmluvu môže bez udania dôvodu do desiatich dní zrušiť a dodávateľ od neho môže žiadať len náhradu preukázateľne vynaložených nákladov.
Do troch mesiacov od uzatvorenia bude môcť zákazník zrušiť zmluvu, ktorá neobsahuje všetky potrebné náležitosti vymenované zákonom.
Nový zákon zakotvuje aj to, že spotrebiteľ sa svojich práv nemôže vzdať. Často sa totiž stáva, že v zmluve je uvedené, že zmluvné strany sa dohodli, že zákazník sa vzdáva nejakého práva, ktoré mu zaručuje zákon. Po novom bude platiť, že ak nastanú pochybnosti o výklade zmluvy, platí výklad, ktorý je pre spotrebiteľa priaznivejší.