
Rímskokatolícky kardinál Edward Egan (vľavo), minister spravodlivosti John Ashcroft a minister zdravotníctva Tommy Thompson tlieskajú podpisu zákona. FOTO - TASR/AFP
y čiastočným pôrodom, ktoré prebiehajú aj po pol roku tehotenstva vypudením plodu z tela matky.
Odporcovia hovoria, že zákon poškodí ženy. Neobsahuje totiž výnimky pre prípad tehotenstva, ktoré ohrozuje zdravie nastávajúcej matky.
Bush vypočul svojich kľúčových voličov - kresťanských pravičiarov. Polemika okolo zákona sa preto stala aj prehliadkou predvolebnej situácie presne rok pred novými prezidentskými voľbami.
Zákon sa v Kongrese pohybuje už od začiatku 90. rokov. Vtedy ho vetoval prezident Bill Clinton.
Roky okupovali vstupné brány Kongresu rozhnevané skupinky, vyzbrojené krvavými obrázkami a vedené plamennými rečníkmi väčšinou mužského pohlavia. Prienik nastal až keď republikáni ovládli výkonnú aj legislatívnu časť federálnej moci.
Reč je pritom o 0,2 percenta potratov v Spojených štátoch. Tento zákon je vôbec prvým zákonným obmedzením potratov od ich legalizácie.
Podporovatelia zákona argumentujú, že chcú len upraviť podľa nich priširoko koncipované právo ženy sa rozhodnúť. Tvrdia, že pri opisoch potratov formou „čiastočného pôrodu“ sa zháči aj väčšina liberálov.
Odporcovia zákona rozbehli protiofenzívu: tvrdia, že zákon je protiústavný. Okrem tradičnej námietky, že zákon nepovoľuje výnimku, ani keď je stav matky ohrozený, upozorňujú, že jazyk nového zákona je dostatočne všeobecný, aby sa ním dali pokryť aj zákazy iných druhov potratov.
Potraty sú v Spojených štátoch legálne od roku 1973. V spore Roe verzus Wade proti sebe stáli znásilnená Norma McCorveyová a texaský prokurátor. V roku 1987 McCorveyová priznala, že si znásilnenie vymyslela. Dnes je z nej vášnivá kresťanka, píše BBC. Jej súdne víťazstvo však presadilo ženám právo rozhodnúť sa o potrate v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Potom je to na rozhodnutí jednotlivých štátov, ktoré môžu posúdiť každý jeden konkrétny prípad.
Lekári sú v súdychtivej Amerike opatrní. V strachu z procesov mnoho kliník po celej krajine už tento týždeň prestalo dobrovoľne robiť potraty po treťom mesiaci. Inde ho však už začali obchádzať opatreniami miestnych súdov: v Nebraske a New Yorku už vydali lekárom prvé výnimky.
Je pravdepodobné, že nový zákon sa dostane pred Najvyšší súd, ktorý pred troma rokmi zrušil ako neústavný obdobný zákon štátu Nebraska. Bush a jeho stúpenci ho chcú chrániť. „Právo na život nemôže vláda uprieť ani zaručiť, lebo neprichádza od vlády, ale od stvoriteľa,“ vyhlásil Bush.
V ten istý deň ako podpísal zákon, ktorý posväcuje právo na život, mu Kongres odsúhlasil financie na vývoj nových typov jadrových zbraní.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ