
V Nemecku v súčasnosti prebieha niekoľko súdnych procesov proti mužom obvineným z účasti v teroristických organizáciách. Na fotografii je Maročan Abdelgani Mzúdí, ktorý je údajne členom bunky al-Káidy zodpovednej za 11. september. FOTO – REUTERS
ídu Šadiho Abdalláha.
Teroristická skupina má vraj svoje bunky okrem Čiech aj vo Veľkej Británii, Belgicku, Dánsku a Spojených štátoch.
Robil v zmenárni
Šéf českej zahraničnej rozviedky František Bublan včera v denníku Mladá fronta Dnes povedal, že v Prahe asi polroka pôsobil muž, ktorý mal kontakty s al-Káidou. Českí bezpečnostní predstavitelia však odmietajú tvrdenia, že v krajine by mohla byť bunka teroristickej organizácie. Hovoria, že sa nedá vylúčiť, že by jednotliví teroristi krajinou prechádzali.
„Títo ľudia putujú po celej Európe, zháňajú prostriedky na obživu a potom ich pošlú inam – napríklad na získanie falošných dokladov,“ povedal Bublan. Terorista pracoval v pražskej zmenárni.
Praha a al-Káida
Nejde o prvý prípad, keď sa Česko spája s al-Káidou. Po útokoch 11. septembra sa pomerne dlho živila informácia, že v Prahe sa údajne stretol jeden z ich organizátorov Muhammad Atta s irackým rozviedčikom Ahmedom Aním. Informáciu preverovali aj Američania, ale nikdy sa ju nepodarilo potvrdiť.
Ak by sa to skutočne stalo, mohlo ísť o významný dôkaz spolupráce medzi al-Káidou a režimom bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna. Spojenie medzi bin Ládinom a Saddámom bolo jedným z argumentov amerického zásahu v Iraku a podobne ako existenciu zbraní hromadného ničenia sa ho zatiaľ nepodarilo preukázať.
Jednonohý Zarkáví
Keď americký minister zahraničných vecí Collin Powell v Bezpečnostnej rade OSN vo februári tohto roka presviedčal svet, že Irak je hrozba, hovoril o mužovi menom Zarkáví. Práve on mal byť spojivkom medzi Bagdadom a al-Káidou.
Jednonohý Jordánec palestínskeho pôvodu je nočnou morou niekoľkých tajných služieb. Je špecialistom na výbušniny a šéfom al-Tawhídu. Podľa Američanov udržiaval kontakty s Bagdadom, kam sa utiahol, keď rozprášili tábory al-Káidy v Afganistane. Dokonca mu tam vraj amputovali nohu, ktorú si poranil v bitkách s americkými vojakmi.
Po vypuknutí irackej vojny sa ukrýval pravdepodobne na severe Iraku, teraz sa o ňom nič nevie. Na tajomného muža, ktorého poslednú fotografiu urobili pred 25 rokmi Američania vypísali odmenu 25 miliónov dolárov.
Dá sa mu veriť?
Šadi Abdalláh, ktorý hovoril o českej bunke organizácie al-Tawhíd bol jeho pobočníkom. Podľa týždenníka Newsweek však skončil ako informátor nemeckej vlády a teraz svedčí proti členom al-Káidy, ktorí z Nemecka organizovali útoky na dvojičky. Je známe, že útočníci na New York a Washington absolvovali letecké kurzy v Nemecku.
Abdalláh, ktorý sa podľa vlastných slov dal k islamistom pre problémy s homosexualitou a drogami, niekoľkokrát menil výpoveď. Tvrdil, že al-Tawhíd sa s al-Káidou neznáša a že Zarkáví odmietol bin Ládinovi vydať peniaze z „charity“ pre al-Káidu. Oni mali iné ciele – zvrhnúť jordánsky režim a zabíjať Židov. Práve pre pripravované útoky na židovské ciele stojí Abdalláh pred súdom.
Abdalláhove vyjadrenia potvrdzuje údajne aj tajná správa nemeckých spravodajských služieb. Američania sú však stále presvedčení, že spojenie medzi Ládinom a Saddámom existovalo a tvrdia, že jeden nedôveryhodný svedok na tom nemôže nič zmeniť.
Mladí moslimovia mieria do Iraku
Európski bezpečnostní experti sú v strehu. Hovoria, že do Iraku odchádzajú mladí moslimovia z Európy. Chcú bojovať proti Američanom. Podľa agentúry AP, ktorá oslovila popredných odborníkov, nejde o bojovníkov vycvičených al-Káidou, ale o mladých „nadšencov“, ktorí chcú viesť svätú vojnu – džihád.
„Od konca vojny zaznamenávame významný pohyb mladých ľudí z Nemecka a ostatných častí Európy, ktorí sú pod vplyvom islamských militantov a smerujú do Iraku,“ povedal AP nemenovaný nemecký predstaviteľ.
Do krajiny vstupujú v malých skupinkách a ich počet nie je podľa neho „zanedbateľný“. Súhlasí s ním aj jeho francúzsky kolega, ktorý hovorí, že Irak je citlivou zónou.
Hoci európske vlády prijali veľa protiteroristických opatrení a monitorujú „citlivé skupiny“, na skupiny moslimských mladíkov, ktorí chcú ísť do Iraku bojovať, nemajú dosah. Alex Standish z Jane‘s Intelligence Digest hovorí, že ide o zväčša druhú generáciu prisťahovalcov, ktorí majú európske pasy a ich mobilita je neobmedzená.
Analytici si myslia, že vzhľadom na to, že títo mladí muži nemajú skúsenosť s bojom a sú ľahko ovplyvniteľní fanatikmi, stávajú sa ideálnymi kandidátmi na samovražedné misie. To, že majú európske pasy, len zvyšuje možnosť, že sa dostanú do blízkosti tzv. mäkkých cieľov. (mik)