h programov pre budúci rok v hodnote 27,3 miliardy dolárov. Očakáva sa, že obe kongresové komory teraz tento rozpočet rýchlo schvália.
Predstavitelia Senátu a Snemovne reprezentantov sa dohodli, že dajú Bushovi polovicu z požadovaných 15 miliónov dolárov na vývoj jadrovej hlavice, ktorá by sa zavŕtala hlboko do zeme a bola by nasadzovaná proti nepriateľským bunkrom. Vláda tiež dostane celých šesť miliónov, ktoré chcela na výskum malých jadrových zbraní.
Kritici tvrdia, že malé jadrové zbrane sú nebezpečné preto, že vláda by ich mohla považovať za použiteľný doplnok konvenčných zbraní a mohla by tak zvýšiť riziko jadrovej eskalácie. Rovnako tak by iné krajiny mohli nasledovať americký príklad a tiež začať s vývojom takých zbraní. „Posielam tým svetu proste hrozné posolstvo,“ vyhlásil demokratický senátor Byron Dorgan.
Snemovňa reprezentantov pôvodne znížila zdroje pre jadrové programy, ale Senát ich vrátil vo väčšine prípadov do pôvodnej výšky. V americkom Kongrese najprv schválili zákon obe komory a pokiaľ sa verzie líšia, zíde sa tím vyjednávačov, ktorý dohodne kompromisné znenie. To potom musí opäť schváliť plénum Senátu i snemovne.
Energetický zákon tiež zahŕňa 11 miliónov dolárov na navrhovanú továreň na výrobu plutóniových „rozbušiek“ pre jadrové nálože. Posledné zariadenie tohto druhu bolo v USA uzavreté v roku 1989. Ďalších 25 miliónov je vyčlenených na výskum, ktorý by znížil čas potrebný na obnovenie testov jadrových zbraní z terajších troch rokov na dva roky. Podľa Bushovej vlády by táto lehota mala byť znížená na 18 mesiacov. Spojené štáty zaviedli v roku 1992 moratórium na skúšky jadrových zbraní. Americkí predstavitelia však tvrdia, že bude zrejme treba testy niekedy v budúcnosti obnoviť, aby sa jadrový arzenál neznehodnotil.
(čtk)